VMware niczym Messi?

0

VMware zdominował rynek wirtualnych serwerów. Teraz przyszedł czas na wirtualizację sieci oraz pamięci masowych. Czy uda się powtórzyć sukces?

VMworld 2013 w Barcelonie był doskonałą okazją, aby przedstawić europejskim partnerom nowe rozwiązania oraz strategię działania. Choć pozycja VMware jest bardzo stabilna, rywale nie zasypują gruszek w popiele. Microsoft wciąż doskonali Hyper-V, a providerzy coraz chętniej korzystają z rozwiązań open-source, takich jak KVM czy Xen. Jednak menedżerowie VMware wciąż czują się bardzo pewnie – Przyszedłem do tej firmy, ponieważ jest ona dla korporacyjnego oprogramowania, tym czym Messi dla futbolu – mówił Sanjay Poonen, który dołączył do VMware w sierpniu 2013 roku. Wcześniej spędził kilka lat w SAP, gdzie pełnił funkcję prezydenta Mobile Division.

VMworld Barcelona 2013

IT w formie usługi

Pat Gelsinger , CEO VMware, w swoim wystąpieniu na VMworld zaprezentował strategię firmy, która ma zmienić świat IT. W trakcie sesjii inaugurującej imprezę na scenie pojawiali się menedżerowie VMware oraz partnerzy firmy. Pat Gelsinger zwrócił uwagę na rozkład budżetów IT. – Aż 70 procent pochłaniają zarządzane i serwis, tylko 30 procent pozostaje na innowacje. Jednak użytkownicy systemów VMware wydają na innowacje 40 procent, a dążymy aby rozkład wydatków był równomierny – mówił Gelsinger. W najbliższych latach, takie trendy jak big data, mobilność, cloud computing czy sieci społecznościowe sprawią, że wzrośnie popyt na infrastrukturę. – Optymalnym rozwiązaniem dla biznesu jest dostarczanie IT jako usługi. Niemniej tego typu produkty powinny być dostępne na żądanie, cechować się przejrzystymi kosztami oraz automatycznym działaniem, niezależnie od rodzaju chmury czy platformy – tłumaczył Gelsinger. VMware przedstawił najnowsze narzędzie służące do realizacji powyższych celów: vCloud Automation Center 6.0, vCenter Operations Management Suite 5.8, Center Log Insight 1.5.

– Moim celem jest stworzenie sieci godnych ery cloud – przekonywał Martin Cascado, szef działu sieciowego VMware, wcześniej założyciel firmy Nicira. To właśnie dzięki przejęciu tego gracza, VMware mógł opracować platformę wirtualizacji sieci NSX. Po raz pierwszy ujrzała ona światło dzienne w San Francisco w sierpniu, zaś w Barcelonie poinformowano o dostępności produktu. Firma zamierza też zrewolucjonizować rynek pamięci masowych. Innowacyjnym rozwiązaniem jest Virtual SAN, technologia poszerzającą możliwości VMware vSphere o lokalne i podłączane bezpośrednio urządzenia magazynujące. VMware Virtual SAN umożliwi stworzenie wirtualnej przestrzeni danych, łączącej dyski serwerów i pamięci flash w ramach wspólnego systemu magazynowania danych, opracowanego z myślą o maszynach wirtualnych.

VMworld Barcelona 2013

Chmura hybrydowa nad Europą

VMware po raz pierwszy o swoich planach związanych z uruchomieniem usługi chmury hybrydowej poinformował podczas tegorocznego EMC World. Platforma VMware vCloud Hybrid Service, oparta na rozwiązaniu VMware vSphere, umożliwia klientom korzystanie z tych samych aplikacji, sieci, systemów zarządzania, funkcji i narzędzi zarówno w obrębie środowisk lokalnych, jak i w systemach zewnętrznych.Usługa jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. W Barcelonie pojawiły się informacje dotyczące rynku europejskiego. Pierwszym krajem na Starym Kontynencie, w którym zostanie uruchomiona chmura będzie Wielka Brytania. W czwartym kwartale bieżącego roku pojawi się wersja testowa, zaś kompletna usługa będzie dostępna dla brytyjskich klientów na początku przyszłego roku. Jak na razie nie wiadomo kiedy chmura VMware dotrze do Polski.

Firma VMware zapowiedziała też integrację platformy vCloud Hybrid Service z rozwiązaniami do zarządzania hybrydowymi środowiskami chmury, a także narzędziami vSphere Web Client, vCloud Application Director, Hyperic i Configuration Manager:
• VMware vSphere Web Client – w grudniu VMware udostępni nową wtyczkę, pozwalającą administratorom na bezpośrednie zarządzanie usługami vCloud Hybrid Service przy pomocy przeglądarki i aplikacji klienckiej web vSphere.

• VMware vCloud Automation Center 5.2 i 6.0 – vCloud Hybrid Service posiada certyfikat gwarantujący pełną kompatybilność z rozwiązaniami vCloud Automation Center 5.2 i 6.0.

Narzędzia VMware do zarządzania chmurą

vCloud Automation Center 6.0
VMware vCloud Automation Center zapewnia klientom elastyczność, której potrzebują dzięki automatyzacji procesu świadczenia spersonalizowanych usług. Nowa edycja rozwiązania oferuje użytkownikom szybkie udostępnianie aplikacji, również automatycznie, a także obsługę narzędzi do automatyzacji procesów w działach deweloperskich dzięki integracji z VMware vCloud Application Director – to wszystko w ramach jednego produktu. Klienci będą też mogli zamawiać różnorodne usługi IT, korzystając z wbudowanego katalogu, zyskując w ten sposób dostęp na żądanie do potrzebnych produktów oraz minimalizując tym samym parametr Time-to-Value ..

VMware vCloud Automation Center 6.0 umożliwi klientom zaprojektowanie dowolnej usługi IT w ciągu kilku minut (takiej jak np. Hadoop-as-a-Service), aby dopełnić istniejące i preinstalowane funkcjonalności systemów Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a-Service (PaaS) oraz Desktop-as-a-Service (DaaS). Rozszerzona obsługa wielu platform i środowisk chmury pozwoli VMware vCloud Automation Center 6.0 na współpracę ze środowiskami opartymi na rozwiązaniach VMware vCloud Hybrid Service, VMware NSX i Red Hat Enterprise Linux OpenStack.

vCenter Operations Management Suite 5.8
Pakiet VMware vCenter Operations Management Suite umożliwia automatyzację zarządzania operacjami dzięki zastosowaniu opatentowanych narzędzi analitycznych oraz całościowego podejścia do kwestii wydajności, pojemności i konfiguracji systemu. Nowa edycja pakietu oferuje rozbudowane możliwości analizy wydajności dla krytycznych aplikacji biznesowych, takich jak Microsoft Exchange i Microsoft SQL Server. Dodatkowo, VMware vCenter Operations Management Suite 5.8 wprowadza narzędzia analityczne przystosowane do szerokiej gamy urządzeń do oamięci masowych, pochodzących od różnych producentów, aby pomóc administratorom w lokalizowaniu błędów konfiguracji, problemów z zasobami i wąskich gardeł obniżających wydajność pracy. Nowy panel monitorujący oferują lepszy wgląd w pracę aplikacji uruchomionych w rozwiązaniach Microsoft Hyper-V i Amazon Web Services.

VMware vCenter Operations Management Suite 5.8 pozwoli organizacjom IT wprowadzić ustandaryzowaną, wspólną platformę zarządzania, podnosząc jakość usług, wydajność operacji, kontroli i zgodności dla wszystkich aplikacji i usług uruchomionych w środowiskach wirtualnych, fizycznych i w chmurze.

VMware IT Business Management Suite

Pakiet VMware IT Business Management Suite oferuje przejrzystość i kontrolę nad kosztami i jakością usług IT, pozwalając dyrektorom działów informatycznych dostosowywać działania do priorytetów firmy. Firma VMware przedstawiła rozwiązanie VMware IT Business Management Suite 1.0 Standard Edition – nowy dodatek do pakietu VMware IT Business Management Suite. Dzięki integracji z rozwiązaniami VMware vCenter Server, VMware IT Benchmarking i VMware vCloud Automation Center można szybko uzyskać informacje na temat kosztów i wykorzystania wirtualnej infrastruktury w prywatnych i publicznych środowiskach chmury. Rozwiązanie umożliwi też dokonywanie zestawień i porównań kosztów wewnętrznych z dostawcami publicznych usług w chmurze, oferującymi zbliżone rozwiązania infrastrukturalne.

Dwie edycje oprogramowania VMware IT Business Management Suite 8.0 – Advanced i Enterprise – posiadają nowe panele sterowania oparte z możliwością personalizacji, zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach dyrektorów IT, finansowych, menadżerów działów IT oraz właścicieli firm. Nowe rozwiązanie oferuje także integrację z narzędziem VMware IT Benchmarking, umożliwiając przedsiębiorstwom ciągłe porównywanie kosztów świadczonych usług z innymi graczami z branży i firmami, prowadzącymi podobną działalność.

vCenter Log Insight 1.5

VMware vCenter Log Insight zapewnia dostęp do aktualizowanych w czasie rzeczywistym danych na temat aplikacji, wirtualnej infrastruktury i urządzeń fizycznych, pomagając uzyskać wyższą wydajność pracy, zminimalizować koszty i skrócić czas usuwania błędów. Dzięki integracji VMware vCenter Log Insight z VMware vCenter Operations, organizacje mogą łączyć i poddawać analizom zarówno ustrukturyzowane, jak i nieustrukturyzowane dane, uzyskując całościową kontrolę na pracą platformy. Nowe możliwości VMware vCenter Log Insight ułatwią adaptację rozwiązania w systemach poszczególnych firm oraz znacznie skrócą czas oczekiwania na korzyści ekonomiczne. Rozwiązanie, które jest zoptymalizowane do pracy na platformie VMware vSphere, pozwala również łatwiej korzystać z wtyczek (Content Packs), pochodzących od partnerów, oferując lepszy wgląd logi oprogramowania i sprzętu tworzącego infrastrukturę, powszechnie stosowane w środowiskach zwirtualizowanych i w chmurze

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ