Używane smartfony i dyski pełne prywatnych i firmowych danych

0

Na polskich serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych można kupić urządzenia wypełnione strategicznymi danymi firmowymi i prywatnymi. Z badania przeprowadzonego przez specjalistów odzyskiwania danych z firmy Kroll Ontrack wśród internetowych sprzedawców używanego sprzętu elektronicznego wynika, że najczęściej tylko formatują oni urządzenia, przywracają ustawienia fabryczne bądź ręcznie usuwają dane.

Z badania przeprowadzonego wśród sprzedawców, oferujących używane dyski HDD, SSD oraz smartfony na najpopularniejszych polskich serwisach aukcyjnych i internetowych wynika, iż są oni świadomi konieczności kasowania danych, ale ich wiedza na temat skutecznych metod niszczenia danych jest niska. W efekcie nieświadomie udostępniają klientom wiele strategicznych informacji. Ankietowani przyznawali, że w celu usunięcia danych ze sprzedawanych dysków i smartfonów (zarówno prywatnych, jak i firmowych), najczęściej stosują: formatowanie (42 procent), przywracanie ustawień systemowych (36 procent) i ręczne usuwanie danych (12 procent). Metody gwarantujące skuteczne skasowanie danych – specjalistyczne oprogramowanie czy korzystanie z usług firm kasujących dane wykorzystuje jedynie osiem procent badanych przez Kroll Ontrack.

Wśród ankietowanych handlujących używanymi dyskami SSD i HDD większość, bo aż 80 procent odpowiedziało, że przed wysłaniem formatuje je i uważa tę metodę za skuteczny sposób kasowania danych. Sprzedawcy smartfonów najczęściej wymieniali przywracanie ustawień fabrycznych (66 procent) oraz ręczne usuwanie danych (20 procent). Jako atut ręcznego usunięcia danych podkreślali fakt, iż na sprzęcie pozostają aplikacje ściągnięte w okresie korzystania. Badanie wykazało również, że średni okres używania dysków SSD i HDD przed sprzedażą to dwa i pół roku, a w przypadku smartfonów – rok. Przez ten czas użytkownicy mogli zgromadzić na nich dużo istotnych danych – zarówno prywatnych, jak i biznesowych.

Jednocześnie aż 69 procent badanych przyznało, że są świadomi konieczności kasowania danych i podkreśliło, iż jest to bardzo ważny element, o którym nie powinno się zapominać. Tylko 28 procent ankietowanych deklarowało, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest kasowanie danych ze sprzedawanych sprzętów, a zdaniem trzech procent – nie ma to znaczenia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ