Trzecia generacja macierzy 3PAR

0

Do oferty krakowskiej firmy Polcom Storage, polskiego dystrybutora macierzy dyskowych 3PAR, trafiła trzecia generacja produktów z rodziny 3PAR InServ Storage Server – modele T400 oraz T800. Nowe macierze oparte są na technologii 3PAR Inspire Architecture oraz nowym procesorze 3PAR Gen3 ASIC, umożliwiającym konwersję wolumenów dyskowych na bardziej efektywne, z wykorzystaniem wirtualizacji.

Modele z serii T są kompatybilne z poprzednią serią, gdzie nazwy modeli były poprzedzone literą S. W serii T zachowano możliwość dynamicznego skalowania – od dwóch do ośmiu kontrolerów węzłowych oraz od 16 do 1280 dysków w jednym systemie. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu dedykowanych procesorów 3PAR Gen3 ASIC w InServ serii T, zwiększył się stopień wykorzystania powierzchni dysków do 83%.

3PAR Gen3 ASIC, dzięki wbudowanemu mechanizmowi „zero-detection-capable”, sprzętowo wykrywa alokowaną, a nieużywaną przestrzeń wolumenów fizycznych i zastępuje ją przestrzenią wirtualną, reprezentowaną tożsamo dla hostów w obrębie jednego systemu dyskowego (dzięki temu alokowana przestrzeń 1 PB w rzeczywistości może wymagać tylko 250 TB pojemności dyskowej). Ponieważ konwersja wykonywana jest przez dedykowany procesor, proces ten wymaga współdzielenia zasobów kontrolera i pamięci, nie ma więc negatywnego wpływu na obsługę aplikacji produkcyjnych.

Wysoką i przewidywalną wydajność, niezależnie od charakteru obciążenia oraz wysoką odporność na wszelkie zdarzenia awaryjne zapewnia klastrowalna i dynamicznie skalowalna architektura full-mesch. Jednym z kluczowych komponentów systemu dyskowego jest szerokopasmowy, pasywny backplane. Eliminuje on opóźnienia sygnałowe wewnątrz systemu, umożliwia efektywną rozbudowę modułową oraz autonomiczne balansowanie obciążenia kontrolerów węzłowych.

3Par Gen3 ASIC w każdym kontrolerze systemu dyskowego odpowiada za komunikację pomiędzy poszczególnymi węzłami oraz transfer danych. Każde obciążenie aplikacyjne jest współdzielone równolegle przez wszystkie węzły. Jednoczesna obsługa transferu danych wewnątrz systemu oraz ruchu transakcyjnego dla aplikacji możliwa jest dzięki równoległemu ich przetwarzaniu. Za transfer danych wraz z powiązanymi data cache odpowiada 3Par Gen3 ASIC, natomiast przetwarzanie metadanych wraz z informacjami control cache realizowane jest przez procesory Intel w obrębie każdego kontrolera węzłowego.

Macierz dyskowa InServ T800 została poddana testom wykonanym przez Storage Performance Council (www.storageperformance.org), niezależną organizację zajmującą się opracowywaniem standardów, testowaniem oraz porównywaniem rozwiązań. Wyniki testu SPC-1 (www.storageperformance.org/results/benchmark_results_spc1#a00069) pokazały, że w momencie przeprowadzania porównania był to najszybszy system dyskowy na rynku (224 989,65 SPC-1 IOPS). Test wykazał też podwojenie wydajności w stosunku do poprzedniej generacji InServ.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ