Test Storagefocus: Jetico BestCrypt 8 / Volume Encryption 2.14

0

Oferta firmy Jetico obejmuje kompletną gamę produktów do szyfrowania oraz bezpowrotnego usuwania danych. Produkty Jetico dedykowane są do użytku domowego, małych i średnich firm oraz korporacji. W skład aplikacji do szyfrowania danych wchodzą narzędzia BestCrypt i BestCrypt Volume Encryption dostępne w wersji podstawowej i Enterprise dla korporacji oraz trzy darmowe narzędzia BestCrypt Traveller, BCArchive oraz BCTextEncoder.

Podstawowa wersja BestCrypt dla systemu Linux kosztuje 49,95 dolarów. Za wersję dla Windows przyjdzie nam zapłacić o dziesięć dolarów więcej. Pojedyncza licencja BestCrypt Volume Encryption kosztuje 99,95 dolarów. Jeżeli zdecydujemy się na zakup obu aplikacji w pakiecie łączny koszt zakupu wyniesie jedyne 119,95 dolarów. Znaczące rabaty uzyskamy przy zamówieniu dwóch lub większej liczby licencji.

Do testu wybraliśmy wersję Jetico BestCrypt 8 umożliwiającą tworzenie zaszyfrowanych wirtualnych dysków w postaci pliku wraz z dodatkowym modułem Volume Encryption 2.14 odpowiedzialnym za szyfrowanie całych wolumenów dysku i pamięci przenośnych. BestCrypt dostępny jest w wersji dla systemu Windows oraz Linux. BestCrypt umożliwia tworzenie ukrytych wolumenów zapewniających dodatkowy poziom ochrony poufnych informacji. Aplikację wyposażono także w funkcję podłączania wolumenów w trybie tylko do odczytu. Użytkownik może zmienić algorytm szyfrowania istniejącego kontenera. Przydatnym zabezpieczeniem zastosowanym w BestCrypt jest Keyboard Filter. Mechanizm ten jest aktywowany w momencie wprowadzania przez użytkownika hasła do wolumenu, zabezpieczając je przed przechwyceniem przez aplikacje szpiegujące (keyloggery, spyware i inne).

W aplikacji zaimplementowano szereg algorytmów szyfrowania 3DES, Blowfish, CAST, GOST, IDEA, RC6, Serpent, Twofish oraz AES działających w trybie CBC, LRW i XTS. Dostępne funkcje mieszania to GOST, KG-Ghost, SHA-1 oraz SHA-256. Algorytmy i funkcje mieszania zaimplementowano w programie w formie wtyczek. Użytkownik może instalować dodatkowe wtyczki rozszerzając tym samym funkcjonalność BestCrypt.

Interfejs BestCrypt jest czytelny, z wyraźnie zaznaczoną listą dostępnych wirtualnych wolumenów oraz zestawem przycisków służących do ich podłączania i odłączania w systemie. Mechanizm Container Guard Utility chroni użytkownika przed przypadkowym usunięciem wolumenu z dysku.

Oprogramowanie rozpowszechniane jest w pakiecie z modułem bezpowrotnego kasowania danych BCWipe, narzędziem szyfrowania pliku wymiany Swap File Encryption oraz modułem tworzenia szyfrowanych archiwów z plikami BCArchive. Pliki i foldery w archiwum BCArchive są kompresowane, a następnie szyfrowane za pomocą hasła lub klucza publicznego innego użytkownika. Szyfrowanie algorytmem asymetrycznym z użyciem klucza publicznego umożliwia wymianę archiwów między użytkownikami bez konieczności przekazywania hasła. BCArchive pozwala na przygotowanie samorozpakowujących się archiwów. Dodatkowa aplikacja BestCrypt Traveller umożliwia podłączanie zaszyfrowanych wolumenów bez konieczności instalowania programu w systemie.

Do szyfrowania całych partycji dyskowym musimy posłużyć się programem BestCrypt Volume Encryption. Interfejs programu zaprojektowano na wzór modułu Zarządzanie dyskami z systemu Windows. Za pomocą aplikacji uda nam się zaszyfrować partycję systemową, uwierzytelnienie użytkownika w tym przypadku następuje tuż po uruchomieniu komputera. W Volume Encryption zaimplementowano cztery algorytmy szyfrujące AES, RC6, Serpent i Twofish działające w trybie XTS z 256-bitowym kluczem szyfrowania. Program firmy Jetico zapewnia wygodne mechanizmy odzyskiwania danych na wypadek awarii dysku. Informacje o wolumenie przechowywane są w postaci pliku odzyskiwania (Rescue File), który zapisać na bootowalnym CD lub dyskietce.

BestCrypt Volume Encryption zapewnia możliwość bezpiecznego przenoszenia komputera w stan hibernacji. Aplikacja wspiera sprzętowe tokeny Aladdin eToken R2/PRO przechowujące klucze szyfrowania. Urządzenia eToken, wpinane do komputera przez port USB, dostępne są do kupienia w Polsce.

Podsumowanie: Rozdzielenie funkcji BestCrypt 8 (szyfrowane kontenery w pliku) od BestCrypt Volume Encryption (szyfrowanie całych wolumenów) pozwala administratorom dokonać właściwego wyboru zgodnie z ich potrzebami i strategią zabezpieczania danych w organizacji. Ze względu dużą liczbę zaimplementowanych algorytmów oraz darmowych narzędzi użytkowych produkty firmy Jetico są godne polecenia małym i średnim firmą jak oraz dużym korporacjom.

Strona programu: http://www.jetico.com

Za:

 • wersja programu dla systemów Windows i Linux,
 • moduł ochrony przed podsłuchiwaniem haseł Keyboard Filter,
 • dodatkowe narzędzia m.in. szyfrowanie pliku wymiany, BCWipe, BCArchive,
 • rozwiązania dla korporacji umożliwiające scentralizowane zarządzanie oprogramowaniem.

Przeciw:

 • brak polskiego interfejsu w module BestCrypt,
 • niewielka liczba opcji konfiguracyjnych.

Ocena:

 • Środowisko działania (10%): 5
 • Funkcjonalność podstawowa (20%): 4
 • Funkcjonalność dodatkowa (5%): 5
 • Integracja z Windows (10%): 3
 • Rozwiązania profesjonalne (25%): 3
 • Algorytmy szyfrowania (15%): 5
 • Łatwość i wygoda obsługi (10%): 4
 • Cena (5%): 3

Łączna ocena (średnia ważona): 3,9

BestCrypt: tworzenie nowego dysku wirtualnego, w tle główne okno programu.

Dodatkowe algorytmy szyfrowania w BestCrypt mogą być instalowane w programie w formie wtyczek.

BestCrypt dysponuje wbudowanym narzędziem szyfrowania pliku wymiany systemu Windows.

Tworzenie zaszyfrowanego archiwum w programie BCArchive.

BestCrypt Volume Encryption: widok głównego okna aplikacji.

Wróć do artykułu podsumowującego test oprogramowania do szyfrowania danych

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ