Test Storagefocus: G Data TopSecret 4.1

0

TopSecret jest rozbudowanym programem przeznaczonym do przechowywania poufnych danych na komputerze z zainstalowanym systemem Windows. Aplikacja wydawana jest przez firmę G Data Software, znaną głównie z oprogramowania antywirusowego. Producent deklaruję poprawną pracę programu w Windows XP i Vista w wersjach 32- i 64-bitowych. W sklepie internetowym TopSecret kosztuje 125 zł brutto.

TopSecret umożliwia tworzenie wirtualnych sejfów, czyli wolumenów w postaci zaszyfrowanego pliku podłączanego w systemie jako kolejna partycja dyskowa. Maksymalny rozmiar pojedynczego sejfu to aż 2 terabajty. Logowanie do panelu administracyjnego oraz wirtualne dyski mogą zostać zabezpieczone hasłem, odciskiem palca pobieranym z czytnika linii papilarnych lub certyfikatem elektronicznym przechowywanym na karcie kryptograficznej. W programie zaimplementowano algorytmy szyfrujące AES, Serpent, Twofish, RC6 oraz MARS o długości klucza od 128 do 448 bitów. Program umożliwia przypisanie wielu użytkowników do pojedynczego sejfu. Każdy zdefiniowany użytkownik ma własne prawa dostępu oraz przypisaną metodę uwierzytelnienia. Uprawnienia obejmują m.in. możliwość udostępniania danych w sieci, otwieranie sejfu jako dysku wymiennego oraz dostęp do funkcji administracyjnych.

Obsługa aplikacji jest intuicyjna, a zrozumienie sposobu działania TopSecret nie powinno sprawić kłopotu nawet początkującym użytkownikom. Interfejs programu, który jest jednocześnie panelem administratora, dostępny jest w języku polskim i służy do zarządzania sejfami. Przez wszystkie etapy tworzenia nowego dysku wirtualnego prowadzi nas Asystent budowy zaszyfrowanego sejfu. TopSecret integruje się z systemem operacyjnych dodając własną ikonę paska zadań (dostęp do najważniejszych funkcji programu). Skrót na Pulpicie uruchamia okno Eksploratora Windows wraz dodatkowymi przyciskami umożliwiającymi szybki dostęp do funkcji otwierania i zamykania sejfów.

W TopSecret wbudowano kilka funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo przechowywanych danych. Do najważniejszych należy moduł ochrony przed programami szpiegującymi (keyloggerami, spyware i innym) zapobiegający przechwyceniu przez atakującego hasła wprowadzanego podczas otwierania sejfu. Dodatkowo, użytkownik może powiązać wirtualny sejf z nośnikiem, na którym jest on przechowywany. W przypadku skopiowania sejfu na inny dysk (identyfikacja po numerze seryjnym) dostęp do zapisanych w nim danych zostanie zablokowany. Pliki sejfu mogą zostać ukryte w zabezpieczonym folderze ograniczając możliwość ich przypadkowego lub celowego usunięcia z dysku.

Oprogramowanie pozwala na przygotowanie tzw. sejfów przenośnych przeznaczonych do nagrania na płycie CD/DVD lub zapisania na nośniku typu flash. Do otwarcia sejfu przenośnego nie jest wymagane zainstalowanie programu TopSecret w systemie. Pracę z programem ułatwiają funkcje Autosejfu oraz Autostartu. Pierwsza z nich umożliwia otwarcie grupy zdefiniowanych sejfów przy pomocy jednego polecenia. Z kolei mechanizm przetwarzania Autostartu wymusza uruchomienie wszystkich plików zapisanych w tym folderze.

Podsumowanie: TopSecret jest znakomitym rozwiązaniem dla osób chcących zabezpieczyć najważniejsze dane na dysku. Aplikacja umożliwia bezpieczne przechowywanie informacji w zaszyfrowanych sejfach chronionych hasłem, certyfikatem lub odciskiem palca.

Strona programu: http://www.gdata.pl/portal/PL/content/view/193/

Za:

 • przejrzysty, intuicyjny interfejs,
 • zabezpieczenie sejfu hasłem, certyfikatem elektronicznym lub odciskiem palca,
 • możliwość przypisania wielu użytkowników sejfu z oddzielnymi uprawnieniami i metodami uwierzytelniania,
 • sejfy przenośne,
 • moduł ochrony przed keyloggerami i spyware.

Przeciw:

 • brak funkcji szyfrowania wybranych partycji lub całych dysków.

Ocena:

 • Środowisko działania (10%): 3
 • Funkcjonalność podstawowa (20%): 3
 • Funkcjonalność dodatkowa (5%): 2
 • Integracja z Windows (10%): 3
 • Rozwiązania profesjonalne (25%): 2
 • Algorytmy szyfrowania (15%): 5
 • Łatwość i wygoda obsługi (10%): 5
 • Cena (5%): 3

Łączna ocena (średnia ważona): 3,2

Panel administracyjny TopSecret. Na zrzucie widoczna lista zdefiniowanych sejfów.

Kolejne etapy tworzenia nowego sejfu w TopSecret. W wykonaniu tego zadania pomaga graficzny Asystent.

TopSecret umożliwia przypisanie oddzielnych uprawnień dla każdego użytkownika sejfu.

TopSecret: Okno otwierania sejfu przy użyciu hasła.

Wróć do artykułu podsumowującego test oprogramowania do szyfrowania danych

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ