Test Storagefocus: F-Secure Online Backup

0

Aplikacja usługi F-Secure Online Backup dostępna jest dla systemów Windows i Mac OS X. Jej interfejs na pierwszy rzut oka wydaje się być dość skomplikowany i mało czytelny, ale można się do niego przyzwyczaić. Wyświetla on bardzo dużo informacji (nazwę aktualnie kopiowanego pliku, listę plików do backupu, liczbę i objętość już skopiowanych plików), ale nie podaje takich parametrów jak szybkość transferu aktualnie kopiowanego pliku czy liczba i objętość plików, które jeszcze pozostały w danym zadaniu backupowym i szacowany czas jego zakończenia.

W programie w dziwny sposób tworzone są zadania backupowe. Podczas procesu pierwszego backupu podawana jest liczba skopiowanych plików i ich objętość, ale co pewien czas dane te są zerowane. Kolejność plików przeznaczonych do zabezpieczenia w zadaniu backupowym wydaje się być nieokreśloną, jakby losową. F-Secure Online Backup tworzy bardzo szczegółowy i duży plik log ze szczegółami odnośnie procesu kopiowania każdego z plików.

Wśród opcji programu możliwe jest zażądanie cotygodniowych raportów z wykonanych backupów oraz uruchomienie wersjonowania dokumentów (od 2 do 5 wersji). Unikalną względem konkurencyjnych rozwiązań funkcją jest synchronizacja danych na dysku i serwerze (po skasowaniu pliku w źródle, w backupie może być on skasowany po 15, 30, 45 dniach lub natychmiast). Usługa F-Secure Online Backup też pozwala na zdalny dostęp do chronionych plików przez przeglądarkę (backup.f-secure.com).

Ikonka każdego pliku w puli przeznaczonej do skopiowania oznaczana jest kolorową „piłeczką” obrazującą status pliku (zielony – skopiowany, pomarańczowy – do skopiowania). Być może między innymi z powodu konieczności wykonania tej pracy wydajność aplikacji F-Secure Online Backup – jako jedynej – pozostawia bardzo wiele do życzenia. Szybkość transferu jest porównywalna z rozwiązaniami konkurencyjnymi, ale bardzo wolno działa sama aplikacja. Problem występuje szczególnie wtedy, gdy na zdalny serwer kopiowanych jest wiele małych plików – przerwy między rozpoczęciem kopiowania kolejnych plików wahają się od jednej do nawet kilku sekund (ale kopiując ponad 2000 plików zdarzyły się przerwy między niektórymi sięgające nawet kilku minut). W efekcie czas wykonania backupu jest wydłużony kilkukrotnie względem rozwiązań konkurencyjnych.

Szybkość pracy aplikacji sprawdzaliśmy na paru komputerach o różnych parametrach i z różnymi systemami operacyjnymi – wszędzie występował ten sam problem (występuje on też w wersji na Mac OS X, chociaż tam praca aplikacji jest stabilniejsza). Twórca aplikacji umożliwia sterowanie tymi parametrami – możliwe jest ograniczenie transferu (standardowo ustawione na 30 kB/s, zmieniliśmy to ustawienie na transfer nieograniczony) oraz włączenie opcji wykorzystywania większej puli zasobów komputera, z którego jest wykonywany backup – nie zauważyliśmy znacznej poprawy szybkości pracy aplikacji. Jak dowiedzieliśmy się w dziale wsparcia technicznego F-Secure, problem ten jest znany operatorowi usługi i jest związany z szyfrowaniem plików. Powiedziano nam, że w kolejnych wersjach aplikacji zostanie ograniczony.

W Internecie jest udostępniana wersja demonstracyjna, bez ograniczenia pojemności, ale działająca tylko przez 30 dni. Później możliwe jest dokupienie klucza licencyjnego i wprowadzenie go do zainstalowanej już aplikacji. Pełna wersja programu bez limitu pojemności kosztuje 189 zł.

Strona usługi: www.f-secure.pl

Za:

  • funkcja synchronizacji plików
  • dostęp do plików przez przeglądarkę
  • brak limitu transferu i pojemności
  • wersja dla Mac OS X
  • niska cena

Przeciw:

  • bardzo wolna praca aplikacji

Ocena:

  • Środowisko pracy (10%): 4
  • Funkcjonalność (25%): 4,5
  • Szybkość transferu i pracy aplikacji (25%): 2,5
  • Pojemność i czas trwania wersji demo (10%): 3
  • Łatwość obsługi (10%): 3,5
  • Cena (20%): 5

Łączna ocena (średnia ważona): 3,8

Wróć do artykułu podsumowującego test usług backupu online

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ