Test Storagefocus: Auto-Backup

0

Usługa Auto-Backup jest świadczona przez firmę Team Solutions, twórcę m.in. popularnego serwisu Chomikuj.pl. Firma pozycjonuje swoją usługę jako darmową, do której można dokupić pakiety uzupełniające. W rzeczywistości jednak warunki finansowe korzystania z niej są podobne do konkurencyjnych – przez pierwsze trzy miesiące dla użytkowników jest dostępne konto o pojemności 3 GB, które po tym okresie jest ograniczane do 1 GB (i w tej postaci jest dostępne przez cały czas). Koszt konta Auto-Backup bez limitu pojemności jest dość wysoki, ale w dość dobrej cenie można kupić tu konto o pojemności 30 GB.

Interfejs aplikacji Auto-Backup jest bardzo przejrzysty i czytelny, stworzenie zadania backupowego jest tu bardzo proste. W kreatorze zadania backupowego możemy podać skąd mają być zabezpieczone pliki (dostępnych jest kilka opcji, m.in. Moje dokumenty i Pulpit, sam Pulpit, same Moje dokumenty, wskazane pliki, ustawienia programów: Firefox, Opera, IE, Skype, Gadu Gadu, Tlen), można też samodzielnie wskazać konkretne foldery i pliki. Program następnie analizuje ilość plików poszczególnych rodzajów, które zostaną poddane backupowi, umożliwia wprowadzenie dodatkowego filtra plików i ustalenie częstotliwości wykonywania backupu oraz określenie ile wcześniejszych wersji pliku ma być przechowywanych.

Sam proces backupu odbywa się sprawnie i szybko, użytkownik jest informowany o wielu parametrach, m.in. o nazwie backupowanego pliku i aktualnym transferze. Dostępna jest też informacja o stopniu wykorzystania naszego konta i log zapisujący podstawowe informacje (początek i koniec zadania backupowego, ewentualne błędy). Od czasu do czasu pojawiają się też okienka z podpowiedziami i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (np. że gdy zauważy się spowolnienie działania Internetu, można ograniczyć prędkość transferu plików). Niestety, nie ma możliwości dostępu do zarchiwizowanych plików poprzez przeglądarkę, brak też funkcji kompresowania i synchronizacji.

Jak dowiedzieliśmy się u przedstawicieli dostawcy usługi, w tej chwili trwają prace nad wersją Auto-Backup Biznes, gdzie dla klientów będzie dostępne jedno główne konto, na które będzie można kopiować dane z wielu komputerów. Dostępne też będzie telefoniczne wsparcie techniczne (obecnie oferowane jest tylko przez pocztę e-mail).

Strona usługi: www.auto-backup.pl

Za:

  • przejrzysty interfejs
  • łatwa obsługa

Przeciw:

  • brak dostępu do plików przez przeglądarkę

Ocena:

  • Środowisko pracy (10%): 3
  • Funkcjonalność (25%): 3
  • Szybkość transferu i pracy aplikacji (25%): 4
  • Pojemność i czas trwania wersji demo (10%): 4,5
  • Łatwość obsługi (10%): 5
  • Cena (20%): 4

Łączna ocena (średnia ważona): 3,8

Wróć do artykułu podsumowującego test usług backupu online

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ