Test iBard24 Backup Online

0

Przechowywanie zasobów u zewnętrznych usługodawców wciąż budzi obawy zarówno właścicieli firm, ale i użytkowników indywidualnych. Czy są one uzasadnione? W pewnym stopniu tak, dlatego należy ostrożnie wybierać usługodawców. Niemniej popularność usług oferowanych w chmurze powoli rośnie. Jednym z przykładów jest backup online, umożliwiający przechowywanie plików w centrum danych. Storagefocus prezentował na swoich łamach testy serwisów oferujących tego typu usługi. Tym razem oceniamy iBard24 – system backupu i archiwizacji danych online. Dostawcą usługi jest spółka iComarch24 należąca do grupy kapitałowej Comarch SA. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Kto może z niego korzystać? Jak prezentuje się na tle konkurencyjnych rozwiązań? Jakie są jego mocne i słabe strony? Zapraszamy do lektury.

iBard24 Backup Online

iBard24 to profesjonalny system backupu i archiwizacji danych online z funkcją dysku internetowego. Dostawcą usługi jest spółka iComarch24 należąca do grupy kapitałowej Comarch SA.

Gama rozwiązań iBard24 dedykowana jest użytkownikom prywatnym oraz firmom. Usługa sprzedawana jest w czterech wariantach: Dysk Online, Backup Online indywidualne, Backup Online firmy oraz Box. Usługa udostępniana jest w modelu SaaS, w którym kopie zapasowe klientów składowane są na serwerach iBard24. Wariant Box umożliwia zakup licencji na oprogramowanie iBard24 do instalacji na własnych serwerach firmy. Dodatkowo, produkt iBard24 może zostać dowolnie dostosowany do potrzeb konkretnych przedsiębiorstw. Wśród prawie 4000 użytkowników usługi znajdziemy m.in. BP Polska, producenta materiałów budowlanych Keisel oraz hurtownię narzędzi KOM.

Tworzenie kopii zapasowych jest w pełni zautomatyzowane. iBard24 Backup Online działa jako usługa Windows odpowiedzialna za wykonywanie kopii danych według ustalonego harmonogramu. Dodatkowo, na komputerze użytkownika instalowana jest niewielka aplikacja kliencka, która umożliwia zarządzanie systemem backupu: zadaniami, profilami, harmonogramem itd. Dostęp do kopii zapasowych oraz przywracanie danych możliwe jest na dwa sposoby: z poziomu wspomnianego klienta dla Windows lub aplikacji webowej przez przeglądarkę internetową.
Z ciekawszych funkcji iBard24 warto wymienić mechanizmy udostępniania plików współpracownikom z opcją dodawania komentarzy, możliwość przeglądania zdjęć w formie galerii internetowej, czy odsłuchiwania plików multimedialnych bezpośrednio z przeglądarki.

Funkcje klasy biznes

iBard24 Backup Online ma wbudowane funkcje wersjonowania, backupu różnicowego oraz tworzenia kopii zapasowych otwartych plików. Wersjonowanie polega na przechowywaniu wielu wersji tego samego pliku np. dokumentu Word, który może zostać odtworzony do dowolnego momentu w czasie. Konta firmowe pozwalają na przechowywanie do 20 wersji tego samego obiektu.
Backup różnicowy, w połączeniu z kompresją danych, umożliwia ograniczenie wykorzystania łączy oraz czasu potrzebnego na wykonanie kopii zapasowej. iBard24 wykrywa zmiany w pliku i wysyła na serwer tylko różnice w stosunku do poprzedniej wersji kopiowanego obiektu. Aplikacja wykorzystuje systemowy mechanizm tworzenia kopii migawkowych (ang. VSS, Volume Shadow Copy), dzięki czemu możliwy jest backup otwartych plików, w tym plików systemowych i danych, na których obecnie pracujemy. Dzięki tym funkcjom usługę iBard24 z powodzeniem wykorzystamy do tworzenia kopii dużych plików np. skrzynek pocztowych programu Outlook (pliki PST).

Bazy danych

iBard24 Backup Online w wersji dla firm oraz wersji Box pozwala na wykonywanie kopii zapasowych baz danych Microsoft SQL Server. Funkcja ta pozwala zautomatyzować backup baz danych, kluczowych w działalności każdej firmy. W oprogramowaniu biznesowym Comarch OPT!MA wprowadzono funkcje pełnej integracji z usługą iBard24. Kopia zapasowa bazy danych może zostać wykonana jednym kliknięciem myszy bezpośrednio z systemu OPT!MA.

Bezpieczeństwo

Dane klientów przechowywane są w specjalizowanym Comarch Data Center posiadającym liczne certyfikaty bezpieczeństwa oraz zarządzania jakością. Poufność transmisji gwarantuje protokół SSL chroniony 128-bitowym kluczem. Dane, przed wysłaniem na zdalny serwer, mogą zostać zaszyfrowane algorytmem AES-256. Klucz szyfrujący składowany jest lokalnie na komputerze użytkownika.

Ceny

Roczna opłata za korzystanie z iBard24 zależy od typu konta (indywidualne, dla firm) oraz przyznanej przestrzeni dyskowej. Pakiety dla firm rozpoczynają się od 203,24 zł rocznie (pakiet Silver, 10GB dysku) do 1138,20 zł (Platinum XL 100 GB). Wersja testowa 1GB udostępniana jest nieodpłatnie. Oprogramowanie iBard24 Box do instalacji na własnym serwerze kosztuje 199 zł oraz 99 zł za każde chronione stanowisko przez pierwszy rok. Wznowienie na kolejny okres to wydatek rzędu 20% wartości posiadanych licencji.

Strona usługi: www.ibard24.pl

Za:

 • kopie zapasowe baz danych MS SQL Server,
 • pełna integracja z Comarch OPT!MA,
 • wersjonowanie,
 • backup różnicowy oraz kopie zapasowe otwartych plików,
 • udostępnianie plików, galeria zdjęć, odtwarzacz multimedialny.

Przeciw:

 • brak

Ocena:

 • Środowisko pracy (10%): 4,5
 • Funkcjonalność (25%): 4,5
 • Szybkość transferu i pracy aplikacji (25%): 5
 • Pojemność i czas trwania wersji demo (10%): 5
 • Łatwość obsługi (10%): 5
 • Cena (20%): 3,5

Łączna ocena (średnia ważona): 4,5

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ