Świat widziany oczami EMC

0

Eksplozja cyfrowych danych zmieni świat IT. Jak będzie wyglądać nowy ład? Swoją wizję zaprezentowało EMC. „Cloud meets big data” to slogan, który firmował imprezę EMC World, odbywającą się od 8-12 maja w Las Vegas.

Po erze systemów mainframe, mikrokomputerów, komputerów PC, sieci rozproszonych nadeszła epoka cloud. Producenci IT zapraszają klientów do podróży w chmury. Mamy wspaniała ofertę, jesteśmy doskonale przygotowani, podróżuj z nami do nowego świata IT. Ten przekaz, podobny do oferty biur podróży, wysyłają wszyscy liczący się gracze na rynku. Jak na razie wielu klientów spogląda na tego typu oferty z dużą dozą nieufności. Wraz z upływem czasu, ich lęk będzie coraz słabszy, co nie zmienia faktu, iż firmy wybiorą się w podróż tylko z solidnymi przewoźnikami. EMC starało się przekonać podczas EMC World, że należy do przewoźników pierwszej kategorii.

Dlaczego cloud? To pytanie pojawia się podczas wielu spotkań i konferencji. Nie inaczej było w Las Vegas. Joe Tucci, prezes EMC, przekonywał, że przetwarzanie w chmurze nie jest wyłącznie kaprysem producentów IT. – Dylematy budżetowe, zalew cyfrowych danych oraz bezpieczeństwo – to trzy główne czynniki wymuszające na firmach zmianę dotychczasowego modelu działania IT – mówił Tucci.

Zmiany na rynku IT zachodzą bardzo dynamiczne i wielu właścicieli biznesów nie nadąża za innowacjami. Ponadto przedsiębiorcy mają jeszcze świeżo w pamięci kryzys i bardzo ostrożnie wydają pieniądze. Niepokój budzi również struktura wydatków na IT – aż 73 procent pochłaniają zarządzania i serwis, tylko 27 procent środków przeznaczonych jest na innowacje.

Kolejny poważny problem to inwazja cyfrowych danych. Tucci posłużył się kilkoma liczbami obrazującymi skalę zjawiska. W 2010 w cyfrowym wszechświecie krążyło 1,2 zetabajta danych, za dziesięć lat będzie ich dwadzieścia razy więcej. Co ciekawe, aż 90 procent stanowią dane nieustrukturyzowane. Na koniec bieżącego roku w cyfrowej przestrzeni funkcjonować będzie 300 kwadrylionów plików! Wiele firm nie chce migrować do modelu cloud obawiając się utraty bądź wycieku danych. Ale jak się okazuje, tradycyjny model wcale nie gwarantuje im bezpieczeństwa. – W 2010 roku zidentyfikowano około 60 milionów wariantów złośliwego oprogramowania, z czego 33 procent powstało w ubiegłym roku.

Poza wymienionymi czynnikami istotny wpływ ma szereg dynamicznych zmian zachodzących w świecie technologii teleinformatycznych. – Już od czterdziestu lat jestem związany z branżą IT i nigdy się nie spotkałem się z taką sytuacją jak obecnie, kiedy w tym samym czasie następuje transformacja infrastruktury, aplikacji i urządzeń końcowych. – przyznał Tucci. Najważniejszy człowiek w EMC, jest przekonany, że większość przedsiębiorstw wybierze model hybrydowy.

Stosy danych w chmurach

Migracja do chmur to żmudny proces. Mnóstwo pracy czeka nie tylko marketerów pracujących dla koncernów IT, ale również programistów i inżynierów. Warto zwrócić uwagą na fakt, iż w porównaniu z ubiegłorocznym kongresem w Las Vegas, oferta EMC wzbogaciła się o 75 nowych produktów i różnych rozwiązań. Gro nowości – 41 producent zaprezentował pod koniec stycznia na konferencjach w Londynie i Nowym Yorku.

Portfolio produktów EMC rozrosło się m.in. dzięki przejęciu firm Isilon oraz Greenplum. Pierwszy z producentów specjalizuje się w opracowaniu klastrowych systemów NAS. Z kolei Greenplum dostarcza rozwiązania do zarządzania danymi, na liście referencyjnej klientów tej firmy znajdują się NASDA, T-Mobile czy NYSE Euronext. Obaj dostawcy odgrywali w Las Vegas pierwszoplanowe role. Trudno się temu dziwić, bowiem big data to termin, który idealnie koresponduje z ofertą Greenplum i Isilona

EMC zaprezentowało w Las Vegas dwie nowe platformy Greenplum HD Community Eidtion oraz Greenplum HD Enterprise Edition. Obie są zintegrowane i wspierane przez Apache Hadoop – otwartą platformę do tworzenia aplikacji prowadzących obliczenia na dużych ilościach danych. Apache Hadoop jest wykorzystywany m.in. przez Amazon, AOL, Facebook, Yahoo. Współpraca pomiędzy EMC i zewnętrznymi partnerami ma ułatwić wprowadzanie technologicznych innowacji jak np. współdziałanie danych w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie oferuje większą niezawodność i sprawia, że wdrożenie i korzystanie z Hadoopa jest o wiele łatwiejsze.

– Nie macie problemów z dużą ilością danych. To już wkrótce je będziecie mieli – ostrzegał uczestników konferencji – Sujal Patel, założyciel firmy Isilon. Sujal Patel podczas swojej prezentacji przedstawił nowe linie systemów NAS – S200 oraz NL Series. Urządzenia S200 można łączyć w klastry (maksymalnie aż 144 macierze), ich zagregowana przepustowość wynosi 85 GB/s, dwukrotnie więcej niż w przypadku poprzedniego produktu. System w ciągu sekundy wykonuje 1,4 miliona IOPS, poprzednia wersja umożliwiała uzyskanie 700 tys. IOPS.

Z kolei nowa linia NL Series – 108 BL imponuje możliwościami w zakresie skalowalności w ramach pojedynczego systemu. Macierz może być rozbudowana aż do 15,5 PB przy wykorzystaniu dysków Hitachi 3 TB.

Atmos i VPLEX w nowej odsłonie

Z produktów dla przeznaczony do tworzenia środowiska cloud na uwagę zasługuje Atmos 2. System w nowej wersji zwiększył pięciokrotnie swoją wydajność i będzie w stanie obsługiwać ponad 500 milionów obiektów dziennie. Nowinką jest aplikacja GeoDrive. Jej zastosowanie znacznie ułatwia dostęp do chmury użytkownikom aplikacji Windows.

VPLEX to technologia wirtualnej pamięci masowej, oferująca scalanie rozproszonej pamięci masowej. Zasoby informacji mogą być łączone w pule i udostępniane na odległość. W ubiegłym roku EMC zaprezentowało produkty pozwalające łączyć systemy o obrębie jednej lokacji lub dwóch oddalonych maksymalnie do 100 kilometrów. Tym razem producent przedstawił VPLEX GEO, wykorzystujący asynchroniczny transfer danych na odległość setek kilometrów. Co ważne, obsługuje on nie tylko macierze EMC.

EMC, podobnie jak większość producentów, zamierza przyspieszyć migrację do nowego modelu. Producent wykonał kolejny krok do przodu. Ale EMC i konkurenci, muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem droga do chmur będzie długa i najeżona trudnościami.

Czytaj również: EMC poszerza portfolio

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ