Standard Fibre Channel 16 Gb/s gotowy

0

Za rok iSCSI będzie miało nowego rywala. Stowarzyszenie Fibre Channel Industry Association (FCIA) wraz z komitetem technicznym ANSI T11 zakończyli prace nad kolejną wersją standardu Fibre Channel – 16 Gb/s (16GFC). Systemy 16GFC będą kompatybilne z 4GFC i 8GFC (autonegocjacja prędkości będzie odbywała się bez udziału administratora), mają też zużywać do 25% mniej energii niż 8GFC. Wsparcie i gotowość produkcji urządzeń w nowym standardzie zapowiedziały już firmy Brocade, Emulex i QLogic. Mają one pojawić się na rynku w 2011 r.

Twórcy standardu wskazują na konieczność jego szybkiego udostępnienia ze względu na coraz bardziej obecny trend konsolidacji serwerów i pamięci masowych, wykładniczo rosnącą popularność wirtualizacji serwerów i desktopów, coraz bardziej wymagające aplikacje oraz nowe interfejsy, jak PCI Express 3.0 czy dyski SSD.

Czy to gwóźdź do trumny iSCSI. Na razie chyba nie. Teoretyczne standard 16GFC jest o ok. 40% szybszy od sieci SAN iSCSI zbudowanej na infrastrukturze Ethernet 10G. Dla sieci Ethernet kolejny zaplanowany krok to 40 Gb/s. Tymczasem większość wdrożeń macierzy iSCSI w Polsce z powodzeniem działa w sieci Ethernet 1 Gb/s (co prawda wydzielonej na potrzeby sieci SAN i z agregacją łączy) i ich administratorzy na razie nie widzą nawet potrzeby migracji do 10 Gb/s.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ