Specyfikacja LTO-5 gotowa

0

Producenci napędów taśmowych i nośników mogą występować do LTO Consortium o szczegóły licencyjne dotyczące standardu LTO-5. Właściciele programu Linear Tape-Open (LTO) – firmy HP, IBM i Quantum – zaprezentowali szczegółową specyfikację tego standardu.

Pojedynczy nośnik zmieści 3 TB danych, które będą mogły być przesyłane z maks. prędkością 280 MB/s (oba parametry przy uwzględnieniu kompresji 2:1). Jest to niemalże podwojenie parametrów standardu LTO-4. W nowej generacji pojawi się dodatkowo funkcja partycjonowania, ułatwiająca kontrolę nad przechowywanymi plikami i zarządzanie pojemnością nośników. Więcej szczegółowych informacji na temat tej technologii ma być dostępnych wkrótce.

W standardzie LTO-5 zostanie utrzymana możliwość szyfrowania danych na taśmie i zabezpieczania ich przed skasowaniem lub nadpisaniem (WORM). Napędy taśmowe zgodne z LTO-5 są w pełni kompatybilne z LTO-4 (zapis i odczyt), mogą też odczytywać dane z nośników LTO-3.

Oficjalny roadmap LTO przewiduje jeszcze powstanie generacji LTO-6 o pojemności ponad 6 TB i transferze danych ponad 500 MB/s.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ