Software Defined Storage – dane pod kontrolą

0

Termin Software Defined Storage w ostatnim czasie robi coraz większą furorę. Czym tłumaczyć jego rosnącą popularność?

O ile wirtualizacja serwerów bardzo szybko stała się rynkowym przebojem, o tyle wirtualizacja pamięci masowych dość długo pozostawała w niszy. Ale to się zaczyna powoli zmieniać. Rosnące zasoby pamięci masowych przyprawiają właścicieli firm o zawrót głowy. Analitycy z Taneja Group wyliczają, że zarządzanie i użytkowanie macierzy klasy midrange wiąże się z wydatkiem 5 USD – 8 USD za 1 GB danych rocznie. Jak ograniczyć koszty? Wirtualizacja pamięci masowych pozwala uporządkować harmider poprzez konsolidację i współdzielenie dysków pochodzących z różnych macierzy dyskowych bądź serwerów. W rezultacie kilka systemów jest widocznych jako jedno urządzenie. Technologia pozwala łączyć w pulę systemy EMC, NetApp, IBM, HP Dell bądź innych producentów, co ułatwia zarządzanie, migrację danych pomiędzy różnymi zasobami fizycznymi, a także umożliwia prowadzenie jednolitej polityki w zakresie odzyskiwania danych. Wirtualizacja pamięci masowych nie jest zjawiskiem nowym, pierwsze rozwiązania zaczęły pojawiać się pod koniec ubiegłego stulecia.

Wirtualizacja pamięci masowych vs. Software Defined Storage

W maju 2013 roku EMC przedstawiło system VIPR – zdefiniowaną platformę pamięci masowej. Wówczas rozpoczęła się debata na temat Software Defined Storage, czyli pamięci masowych zdefiniowanych przez oprogramowanie. Czy to pojęcie tożsame z wirtualizacją pamięci masowych? Eksperci uważają, że nie można postawić znaku równości pomiędzy tymi rozwiązaniami. Software Defined Storage to pamięć masowa, której parametry, takie jakie wydajność, poziom redundancji czy zasady dostępu, są definiowane przez oprogramowanie. Z kolei wirtualizacja pamięci masowych uwolnienie się od poszczególnych technologii macierzowych i udostępnienie wirtualnej przestrzeni dyskowej odbiorcom. Oczywiście zastosowanie obu koncepcji wcale nie musi się wzajemnie wykluczać. Poza tym Software Defined Storage (SDS) jest pojęciem znacznie szerszym. Środowisko pamięci masowych powinno być już zwirtualizowane, aby łatwiej można było nadać cechy związane z SDS, takie jak automatyczne zarządzaniem przepływem danych czy kontrola nad wszystkimi urządzeniami przechowującymi dane. Ewolucję rozwiązań doskonale widać na przykładzie oprogramowania SANsymphony-V firmy DataCore Software, jednego z prekursorów wśród dostawców produktów do wirtualizacji pamięci masowych . Nowe wersje produktu umożliwiają np. zarządzanie obszarami pamięci, które nie zostały poddane wirtualizacji np. przestrzenią dyskową przy serwerach aplikacyjnych.

Software Defined Storage to ciekawy obszar rynku, którego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Trzeba mieć na uwadze, że jest to młoda technologia, a poszczególni gracze wciąż różnią się też koncepcjami odnośnie samego modelu zarządzania wirtualnymi zasobami.
Veeam - Merytoryczny Partner Bloga
Powrót do Bloga

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ