Skasować do ostatniego bitu

0

W katowickim laboratorium firmy Kroll Ontrack zainstalowano Degausser DG.02, jedno z najmocniejszych urządzeń przeznaczonych do bezpowrotnego kasowania danych.

Skuteczne kasowanie niejawnych danych powinno być wpisane w politykę bezpieczeństwa wszystkich przedsiębiorstw i jednostek administracji publicznej. Tymczasem – zdaniem ekspertów z firmy Kroll Ontrack – wciąż wśród wielu użytkowników panuje świadomość, że skuteczne skasowanie danych nastąpiło poprzez opróżnienie systemowego kosza bądź sformatowanie twardego dysku.

Jedną z najpewniejszych metod bezpowrotnego usunięcia danych jest skorzystanie z demagnetyzera (degaussera) – urządzenia, które „atakuje” nośnik bardzo silnym impulsem elektromagnetycznym (maksymalna moc pola to 11500 Gaussów). Jest to również najskuteczniejsza metoda w przypadku, gdy nośnik jest uszkodzony i niemożliwe jest zastosowanie specjalistycznego programu do kasowania danych. O skuteczności degaussera może świadczyć m.in. fakt, że z urządzenia tego korzystają służby bezpieczeństwa wielu państw, w tym Polski, gdzie usuwane są bezpowrotnie dane niejawne, poufne, tajne i ściśle tajne.

Degausser DG.02 jest jednym z najmocniejszych urządzeń tego typu przeznaczonych do kasowania danych. Wymiarami nie różni się od przenośnej lodówki. Bezpowrotnie usuwa dane z każdego nośnika w niecałe cztery sekundy, niezależnie od jego pojemności. Moc działającego degaussera jest tak duża, że z większości pozostawionych w odległości dwóch metrów od niego urządzeń takich jak telefony komórkowe, komputery, czy cyfrowe aparaty fotograficzne, mogą przypadkowo zostać usunięte wszystkie dane. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa, obsługa urządzenia odbywa się zdalnie przy pomocy pilota.

Degausser DG.02 jest zasilany prądem stałym – mówi Michał Kawka, szef laboratorium Kroll Ontrack, w którym zainstalowano urządzenie. – Degaussery zasilane prądem zmiennym wymagają bowiem, aby podczas emisji pola operator trzymał w rękach nośnik danych, ponieważ wibracje powodowane częstotliwością 50 Hz przesuwają nośnik. Wymagane jest także użycie rękawic ochronnych ze względu na wysoką temperaturę nośnika. W przypadku naszego nowego demagnetyzera takie czynności nie są konieczne.

Więcej informacji o nowym demagnetyzerze można znaleźć na stronie Kroll Ontrack. Koszt usługi skasowania danych z pojedynczego nośnika to 150 zł. Cena maleje wraz ze wzrostem liczby nośników w pojedynczym zleceniu. Polski oddział Kroll Ontrack prowadzi także sprzedaż Degausserów DG.02. Cena urządzenia to 59 tys. zł.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ