Seagate: HDD i SSD w jednym

0

Seagate wprowadził do oferty dysk Momentus XT – napęd od średnicy 2,5 cala ma wbudowane 4 GB pamięci SSD, która przechowuje najczęściej odczytywane przez użytkownika pliki. Jego cena przy tym jest niewiele wyższa od ceny tradycyjnych twardych dysków.

Dyski Seagate Momentus XT są oferowane w trzech pojemnościach – 250, 320 i 500 GB. Ich prędkość obrotowa to 7200 rpm, a interfejs – SATA 3 Gb/s z natywnym kolejkowaniem komend. Każdy model jest wyposażony w 32 MB pamięci cache i 4 GB pamięci SSD SLC.

Do pamięci SSD trafia kopia najczęściej odczytywanych bloków z twardego dysku. Odpowiada za to technologia Adaptive Memory, która analizuje częstotliwość odczytu poszczególnych bloków i te najczęściej odczytywane kopiuje do pamięci SSD (na twardym dysku nadal pozostaje oryginał, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie danych w laboratorium w przypadku awarii twardego dysku).

Twarde dyski Seagate Momentus XT kosztują: 250 GB – 113 USD, 320 GB – 122 USD, zaś 500 GB – 156 USD. Mogą być instalowane w każdym komputerze z interfejsem SATA, ponieważ technologia Adaptive Memory jest przezroczysta dla systemu operacyjnego. Seagate oferował już wcześniej hybrydowe dyski Momentus PSD, ale nie odniosły one większego sukcesu – do pracy potrzebowały systemu Microsoft Vista i były wyposażone w tylko 256 MB pamięci SSD.

Seagate zapowiedział też, że bada obecnie zasadność stworzenia podobnych dysków do zastosowań profesjonalnych (m.in. w serwerach i macierzach dyskowych), ale nie ma jeszcze żadnych szczegółowych planów w tym zakresie.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ