SAS 6 Gb/s już gotowy

0

Organizacja SCSI Trade Association (STA), zajmująca się wsparciem dla technologii SCSI i jej promocją, zapowiedziała, że kolejna generacja standardu Serial Attached SCSI (SAS) jest gotowa do wejścia na rynek systemów pamięci masowych dla przedsiębiorstw. Pierwsze urządzenia zgodne z nowym standardem mają się pojawić za ok. rok.

6GB/s SAS to marketingowa nazwa nowej technologii, w przeciwieństwie do oficjalnej nazwy nowego standardu – SAS-2 – przyznanej przez komitet techniczny T10, działający pod kierownictwem Międzynarodowego Komitetu Standardów Informatycznych i Technologicznych (InterNational Committee for Information and Technology Standards, INCITS).


Urządzenia zgodne ze standardem SAS-2 będą oferować dwukrotnie większą przepustowość niż dotychczas, ale będą zgodne z poprzednimi wersjami standardu – urządzeniami SAS 3 Gb/s, jak też SATA 1,5 oraz 3 Gb/s. W standardzie SAS-2 możliwe jest też stosowanie urządzeń dwuportowych, transmisja danych w pełnym dupleksie, jak też stosowanie dziesięciometrowych kabli (w poprzedniej wersji długość była ograniczona do 6 m).

Pierwsza wersja standardu SAS pojawiła się pięć lat temu. Po trzech latach zaproponowano standard SAS-1.1, który nie był szybszy, ale oferował wiele usprawnień funkcjonalnych. SAS-2 jest i szybszy, i bardziej funkcjonalny, zaś komitet techniczny T10 zapowiedział już prace nad kolejnymi fazami rozwoju standardu SAS. Następna wersja standardu – 12Gb/s SAS – ma pojawić się pod koniec 2012 roku.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ