Rynek pamięci NAND flash wzrośnie o 8 procent

0

Analitycy z IHS iSuppli przewidują, że tegoroczne przychody ze sprzedaży NAND flash osiągną wartość 22,9 mld USD, co oznacza 8 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Motorem napędowym tego segmentu rynku będą mobilne terminale – ultrabooki, smartfony i tablety.

W 2011 roku globalny rynek pamięci NAND flash osiągnął wartość 21,2 mld USD. Branża spodziewała się lepszego wyniku, jednak prognozy dotyczące czwartego kwartału okazały się zbyt entuzjastyczne. Analitycy liczyli przede wszystkim na większą sprzedaży tabletów. O ile iPad stanął na wysokości zadania, o tyle sprzedaż pozostałych marek rozczarowała. Jedynym wyjątkiem był Kindle Fire Amazona, aczkolwiek ten tablet wyposażony jest w mały dysk o pojemności 8 GB.

IHS iSuppli duże nadzieje pokłada w ultrabookach. Miniaturowe komputery, obdarzone mocą klasycznych notebooków, mają szybko podbić światowe rynki. Choć ich cena – powyżej 1000 USD może odstraszyć niektórych klientów. Niemniej analitycy wyliczają, że ultrabooki zwiększą udział komputerów PC w konsumpcji pamięci NAND flash do poziomu 15 procent. W 2012 producenci komputerów przyczynią się do sprzedaży 3,3 mld gigabajtów NAND flash, rok wcześniej było to 1,7 mld gigabajtów.

Zapotrzebowanie na pamięci napędzać będzie rynek telefonów komórkowych. W bieżącym roku na świecie zostanie sprzedanych 626 milionów smartfonów, a średnia pojemności pamięci znajdującej się terminalu wyniesie 9 GB. Jednak za cztery lata przeciętna pojemność urośnie do 18,9 GB. Prognozy dotyczące bieżącego roku mówią, że producenci telefonów zakupią na rynku 5,7 mld gigabajów pamięci, dla porównania rok wcześniej było o 2,6 mld gigabajtów mniej.

Cały świat przygląda się ekspansji tabletów. iSuppli przewiduje, że tablety, które trafią do klientów w bieżącym roku, zużyją 3,6 miliarda gigabajtów pamięci, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Najcenniejszym klientem dla dostawców NAND flash jest Apple. W tym roku producent zakupi 8 mld gigabajtów pamięci, co stanowi jedną czwartą całego rynku.


źródło: iSuppli

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ