Rekordowy wirtualny Symmetrix

0

Firma EMC Corporation zaprezentowała nową architekturę macierzy dyskowych EMC Virtual Matrix Architecture, zaprojektowaną specjalnie na potrzeby wirtualnych centrów przetwarzania danych. Do oferty producenta trafiła już pierwsza macierz Symmetrix V-Max, oparta na tej architekturze.

Nowa architektura EMC Virtual Matrix Architecture (VMA) umożliwia tworzenie rozwiązań pamięci masowych, które można skalować do poziomu setek czy tysięcy terabajtów oraz dziesiątków milionów operacji wejścia-wyjścia na sekundę, obsługujących setki tysięcy wirtualnych serwerów VMware i innych maszyn wirtualnych w ramach jednej zintegrowanej i centralnie zarządzanej infrastruktury. EMC podkreśla, że nowa architektura została opracowana i zbudowana całkiem od podstaw, z myślą o przełamaniu barier fizycznych ograniczających rozbudowę pamięci masowej w centrach przetwarzania danych.

Schemat EMC Virtual Matrix Architecture

Pierwsza macierz dyskowa oparta na nowej architekturze to system EMC Symmetrix V-Max. Jest to największa na świecie macierz dla dużych przedsiębiorstw, w której wykorzystano procesory wielordzeniowe w celu obniżenia kosztów zużycia energii oraz zwiększenia liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę w przeliczeniu na koszt zakupu i użytkowania systemu.

Zarządzający nową macierzą modułowy Symmetrix V-Max Engine umożliwia udostępnienie jej mocy obliczeniowej wielu czterordzeniowych procesorów Intel Xeon, do 128 GB pamięci RAM oraz przyłączenie do 16 hostów. Architektura VMA pozwala także na przyłączanie dodatkowych zasobów – łącznie do 128 procesorów Intel Xeon, jednego terabajta pamięci operacyjnej, 2400 twardych dysków, udostępniających w sumie 2 petabajty chronionej przestrzeni.

W porównaniu z poprzednim systemem DMX-4, Symmetrix V-Max oferuje trzykrotnie większą wydajność (więcej pamięci i operacji wejścia-wyjścia na sekundę), dwukrotnie większą możliwość przyłączeń zewnętrznych rozwiązań (Fibre Channel, FICON, Gigabit Ethernet i iSCSI) oraz trzykrotnie większą pojemność, wykorzystując jednocześnie o 20% mniej energii elektrycznej na jeden terabajt danych czy operację wejścia-wyjścia.

W ramach macierzy Symmetrix V-Max możliwe jest też definiowanie warstw pamięci masowych (wykorzystując do tego dyski Enterprise Flash drugiej generacji 200 i 400 GB, Fibre Channel do 450 GB i Serial ATA do 1 TB) oraz tworzenie wielu grup RAID (z różnymi poziomami bezpieczeństwa). W nowej macierzy EMC zaprezentował także technologię Fully Automated Storage Tiering (FAST), która automatyzuje przenoszenie danych pomiędzy warstwami na podstawie zdefiniowanych polityk biznesowych oraz analizy wykorzystywania danych przez użytkowników. Funkcjonalność ta ma być dostępna w drugiej połowie br.

Swoje wsparcie dla architektury VMA zapowiedziało także wielu innych dostawców IT. Cisco chce umożliwić przyłączanie rozwiązań zgodnych z VMA do swojej wirtualnej architektury Unified Computing. VMware wskazuje na korzyści płynące z wykorzystania architektury VMA z nową generacją produktów vSphere (m.in. udostępnianie przestrzeni dyskowej dla wirtualnych maszyn na żądanie, centralne zarządzanie, raportowanie i kontrola wykorzystania pamięci masowych w środowisku wirtualnym, wsparcie rozwiązania EMC ControlCenter dla macierzy Symmetrix V-Max i systemów VMware ułatwiające nadzór i automatyczne raportowanie w środowisku wirtualnym). Swoje zaangażowanie w rozwój i wspieranie rozwiązań zgodnych z architekturą VMA deklarują też przedstawiciele firm Intel, Brocade, Bull i Unisys.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ