Rekordowe twarde dyski od Seagate’a

0

Pięć dni po firmie Western Digital, Seagate zaprezentował 3,5-calowy twardy dysk o pojemności 2 TB (cztery talerze, po 500 GB na talerz). Dołączył do niego rekordowy 2,5-calowy dysk 500 GB. Oba napędy są jednak przeznaczone do zastosowania w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw. Przyjdzie też na nie jeszcze trochę poczekać – mają trafić do sprzedaży dopiero w trzecim kwartale 2009 r.

Nowe napędy należą do nowej rodziny dysków dla firm – Constellation. Seagate pozycjonuje je do zastosowań w drugiej warstwie pamięci masowych, gdzie dane nie są przetwarzane w trybie transakcyjnym, a dyski są wykorzystywane np. do backupu danych. W obu nowych modelach wykorzystano mechanizm PowerChoice, który obniża pobór energii do 54% w macierzach dyskowych.

Twarde dyski Constellation ES o średnicy 3,5 cala mają mieć pojemności 500 GB, 1 TB i 2 TB. Będą dostępne z interfejsami SATA i SAS, ich prędkość obrotowa to 7200 rpm. Dyski 2,5-calowe mają mieć pojemność 160 i 500 GB, interfejs SATA i SAS 2.0. Te dwa modele mają być dostępne jeszcze w tym roku.

We wszystkich modelach opcjonalnie można uruchomić technologię szyfrowania danych na talerzach. Metoda ta, wcześniej znana pod nazwą Full Disk Encryption (FDE), teraz zyskała nową nazwę – Self-Encrypting Drive (SED).

Analitycy branży przestrzegają jednak, że w tym ruchu jest element działań marketingowych – nowe dyski (dostępne zresztą dopiero za ponad pół roku), mimo interfejsu SAS, mają mechanizm dysków SATA i z pewnością nie nadają się do macierzy dyskowych, charakteryzujących się dużym obciążeniem (do tych celów świetnie nadają się np. dyski Cheetah NS.2). Niemniej jednak są to pierwsze dwa modele zaprezentowane modele o rekordowej pojemności z interfejsem SAS. Dla laptopów już wcześniej był dostępny dysk 500 GB (Momentus 5400.6 i Momentus 7200.4), ale tylko z interfejsem SATA. Seagate już miał też wcześniej dyski o pojemności 500 GB na talerz, ale mając maksymalnie dwa talerze oferowały one pojemność „tylko” 1 TB.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ