Rekord pojemności zapisu danych na taśmie

0

Odwołując się do własnych technologii NANOCUBIC orazcząsteczek ferrytu baru (BaFe), firma Fujifilm poinformowała, że we współpracy z IBM uzyskała nowy rekord zapisu na liniowej taśmie magnetycznej i osiągnęła gęstość zapisu danych wynoszącą 85.9 miliardów bitów na cal kwadratowy.

Taka gęstość zapisu danych sprawia, że standardowa kaseta LTO byłaby w stanie pomieścić 154 terabajty nieskompresowanych danych, czyli 62 razy więcej niż wynosi pojemność obecnych kaset generacji LTO 6. Nowy rekord osiągnięto stosując zaawansowaną prototypową taśmę wykorzystującą technologię NANOCUBIC opracowaną przez Fujifilm, a także zaawansowane napędy taśmowe stworzone przez IBM. Badania prowadzone przez Fujifilm pozwoliły na przezwyciężenie trudności związanych ze zmniejszonymi wymiarami cząsteczek magnetycznych oraz pogorszeniem termicznej stabilności nośnika. Udoskonalona technologia NANOCUBIC zmniejsza objętość magnetycznych cząstek BaFe, co jest istotne dla zwiększania gęstości zapisu danych, a jednocześnie utrzymuje ich termiczną stabilność, by zapewnić długofalowe archiwizowanie zapisanych danych.

Własna technologia nośnika Fujifilm

Wzbogacone cząsteczki NANO
Nowa metoda syntezy BaFe zmniejsza objętość cząsteczek zachowując ich termiczną stabilność poprzez ograniczenie zróżnicowania wielkości cząsteczek oraz ich właściwości magnetycznych. Technologia tworzy jednolite cząsteczki NANO o spójnych właściwościach magnetycznych.
Udoskonalone powlekanie i dyspersja NANO
Nowy proces dyspersji oraz materiał wykorzystywany przy dyspersji umożliwiają oddzielenie każdej cząsteczki BaFe i pozwalają uniknąć skupiania się drobnych cząsteczek BaFe. Jednolicie rozproszone cząsteczki BaFe tworzą cieńszą warstwę magnetyczną o bardzo gładkiej powierzchni. Zastosowane technologie prowadzą do poprawienia stosunku sygnału do szumów i pozwalają przenosić szerszy zakres częstotliwości, a ponadto eliminują potrzebę stosowania drogich metod nanoszenia metalu lub powlekania przez ulatnianie.
Prostopadła orientacja NANO
Nowa technologia sprawia, że można precyzyjnie sterować orientacją cząsteczek BaFe wykorzystując magneto-krystaliczną anizotropię BaFe, aby tym samym zapewnić wysoką jakość odczytu sygnału w szerokim paśmie częstotliwości.

Współpraca z IBM

Już po raz trzeci w okresie niespełna 10 lat, gdy Fujifilm pracując wspólnie z naukowcami z IBM dokonało takiego osiągnięcia. Zespół w IBM skupił się na udoskonalaniu technologii głowicy, aby stworzyć znacznie silniejsze pola magnetyczne w celu poprawy pojemności taśmy oraz prędkości i niezawodności odczytu, wykorzystując przy tym opracowaną przez Fujifilm zaawansowaną technologię NANOCUBIC. Firma FUJIFILM spodziewa się, iż uzyskane taśmy o dużych pojemnościach okażą się
najbardziej niezawodnymi i przystępnymi cenowo rozwiązaniami zapisu danych spełniającymi wymagania związane z obsługą Big Data i przechowywaniem w chmurze.

Aby zrealizować ten przełomowy krok, badacze IBM opracowali nowe technologie, w tym:

  • udoskonaloną głowicę pola zapisu, która umożliwia wykorzystanie znacznie drobniejszych cząsteczek BaFe
  • zaawansowaną kontrolę serwomechanizmu pozwalającą na pozycjonowanie głowicy z dokładnością nano-skali i umożliwiającą 27-krotne zwiększenie gęstości ścieżek w porównaniu z formatem LTO6
  • innowacyjne algorytmy przetwarzania sygnału dla kanałów danych, aby umożliwić niezawodne działanie niezwykle cienkich, 90nm, magneto-rezystantnych czytników (GMR)

Zapotrzebowanie na taśmy wyższej pojemności

Od roku 2000, Fujifilm jest liderem w rozwijaniu wysokiej pojemności taśm do zapisu danych, jakie wykorzystywane są w celach backupu i archiwizacji. Opracowana przez Fujifilm technologia NANOCUBIC wykorzystuje cząsteczki BaFe ( Ferrytu Baru), które zapewniają wyższą sprawność i dłuższą żywotność archiwizacyjną w porównaniu z konwencjonalnymi taśmami opartymi na cząsteczkach metalu (MP).Wraz z obserwowanym corocznym wykładniczym wzrostem zapotrzebowania na taśmowe rozwiązania zapisu odkrywane są coraz większe zalety tego nośnika danych. Taśmy oferują wysoką pojemność zapisu w zestawieniu ze swoją niewielką objętością, zapewniają niezawodność na wiele dziesięcioleci oraz wyróżniają się bezpiecznym szyfrowaniem danych. Taśma stanowi najbardziej efektywną kosztowo, a zarazem najbardziej ekologiczną formę zapisu, gdyż nieużywana w ogóle nie wymaga zasilania. Fujifilm stale rozwija materiały o wysokiej funkcjonalności i stosuje najbardziej zaawansowane techniki materiałowe do tworzenia innowacyjnych produktów i rozwiązań przeznaczonych na rynek zapisu danych. Zaangażowanie korporacji w tym segmencie rynku potwierdzone jest opracowywaniem wysokiej pojemności doskonałych nośników danych, a jednocześnie największym udziałem w rynku kaset LTO Ultrium, które adresowane są na rynek wieloletniego zapisu i przechowywania danych.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ