„Ready or Not”

0

Ubiegły rok przyniósł kilka interesujących premier na rynku macierzy dyskowych. Producenci kierują się trendem – więcej za mniej. To dobra wiadomość dla klientów myślących o zakupie nowego systemu.

W nowy trend wpisują się m.in. dwa produkty HP 3PAR StoreServ700 oraz ReadyData firmy Netgear. Pierwsza z wymienionych macierzy jest systemem klasy Tier1, który ma konkurować z produktami midrange. Cena systemu, poniżej 100 tys. zł, oraz jego funkcjonalność wróżą mu sukces. O StoreServ700 pisaliśmy na naszym portalu przy okazji relacji z HP Discover 2012 oraz Nowa Era Infrastruktury Konwergentnej.

Drugi z systemów – ReadyData ma otworzyć firmie Netgear drzwi do światowego salonu. Jak do tej pory producent bardzo dobrze radził w segmencie produktów dla SOHO. Ale tym razem trzeba powalczyć z mocarzami. Co sądzą o nowicjuszu potentaci? – Znam firmę Netgear, ale nie obawiamy się jej produktów. Klienci poszukujący zaawansowanych macierzy nie kierują się wyłącznie ceną. W tym segmencie rynku liczą się też inne kryteria – mówi menedżer firmy z pierwszej piątki producentów macierzy dyskowych.

System ReadyData posiada skalowalność do 60 dysków lub 180 TB i obsługuje wszystkie rodzaje dysków, w tym również SSD. Co ważne, w wyposażeniu standardowym znajdują się m.in. dwa porty 10GbE, deduplikacja inline (dane są deduplikowane natychmiast gdy trafią urządzenia), kompresja, replikacja czy thin provisioning. Ponadto producent oferuje 5 letnią gwarancję oraz wymianę sprzętu w ciągu 24 godzin. Żaden z producentów nie oferuje tak długiego okresu gwarancji. Warto zaznaczyć, że macierz nie obsługuje protokołu Fibre Channel. Za system o pojemności 12TB SATA użytkownik zapłaci 9999 USD. A jako to wygląda u konkurencji? VNXe 3100 firmy EMC o tej pojemności kosztuje 13 600 USD, niemal tyle samo co FAS 2040 firmy NetApp, choć w obu macierzach należy liczyć się z kosztami dodatkowych licencji. Gorzej dla Netgeara wypada konfrontacja z Dell PowerVault NX 3100 – cena 9725 USD. To zła wiadomość dla debiutanta, bowiem Dell już od dłuższego czasu wiedzie prymat w segmencie macierzy iSCSI SAN. Czy ReadyData jest gotowa na sukces? Na papierze jej szanse przedstawiają się całkiem nieźle.
.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ