Pierwszy dysk 2,5″ o pojemności terabajta

0

Western Digital zaprezentował dwa nowe, bardzo pojemne modele dysków z rodziny WD Scorpio Blue. Jednym z nich jest pierwszy na świecie dysk o średnicy 2,5 cala o pojemności jednego terabajta (trzy talerze po 333 GB każdy). Drugi oferuje pojemność 750 GB.

W nowych napędach wykorzystano m.in. technologię WhisperDrive, która – wprowadzając specjalne algorytmy wyszukiwania danych na dysku – powoduje znacznie cichszą jego pracę. Wprowadzono także zabezpieczenia ShockGuard i SecurePark, które chronią talerze dysku przed niepożądanym zderzeniem z głowicą.

Wszystkie dyski WS Scorpio Blue są objęte trzyletnią gwarancją. Dysk WD Scorpio Blue 750 GB (model WD7500KEVT) jest już dostępny w kanale dystrybucyjnym WD i kosztuje ok. 190 USD. Dysk o pojemności 1 TB (model WD10TEVT) jest dostępny jako przenośny napęd My Passport Essential SE USB, a jego cena to 250 USD.

Oba dyski, ponieważ wykorzystano w nich trzy talerze, mają wysokość 12,5 mm (tradycyjne – 9,5 mm i dwa talerze), co może oznaczać, że nie zmieszczą się w każdym modelu laptopa. Dziwi też, że mają talerze o pojemności 333 GB, WD nie zdecydował się na wprowadzenie do oferty dysku 666 GB, co byłoby rekordem wśród dysków 9,5 mm (Seagate ma dysk 640 GB, Toshiba i Samsung – 500 GB). Niemniej należy wskazać, że to WD jest pierwszą firmą, która wprowadziła do sprzedaży dysk 2,5″ o pojemności 1 TB i dysk 3,5″ o pojemności 2 TB.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ