Pierwsze napędy taśmowe DAT320

0

Podczas konferencji SNW Europe Tandberg Data, dostawca rozwiązań do backupu i archiwizacji danych, pokazał pierwsze napędy taśmowe w standardzie DAT320, które do oferty producenta trafią w listopadzie 2009 r.

Nowe napędy DAT320 oferują natywną pojemność 160 GB i transfer na poziomie 12 MB/s (2,4 razy szybszy od DAT160). Cena nowego napędu to 899 USD (DAT160 kosztuje 749 USD), a cena nośnika – 40 USD.

Napędy taśmowe DAT320 są kompatybilne tylko ze standardem DAT160. Umożliwiają zapis w trybie tylko do odczytu (WORM), kompresję i szyfrowanie danych w locie, mają interfejs USB lub SAS, ograniczono także pobór prądu (6,1 W w porównaniu z 10,3 W w poprzednich modelach). Czas dostępu do danych jest taki sam (50 sekund), ale dłuższy jest czas załadowania taśmy (45 s vs 35 s) i znacznie dłuższy jest czas przewinięcia taśmy (120 s vs 92 s).

Napęd taśmowy Tandberg Data DAT320

To dość rzadki przypadek, że to Tandberg Data, który nie jest rzeczywistym producentem napędów, pokazał je jako pierwszy. W przypadku napędów DAT320 ich producentem jest Sony, a odbiorcą – Tandberg Data i HP (Sony nie będzie miał ich w ofercie, sprzedając cały czas konkurencyjne względem DAT napędy AIT). Producentem napędów DAT72 i DAT160, sprzedawanych przez Tandberg Data i Quantum (a nie oferowanych przez Sony), jest HP. Nie wiadomo, czy nowe napędy DAT znów wprowadzi do swojej oferty IBM i Dell, który zatrzymał się na modelu DAT72.

Roadmap dla standardu DAT wskazuje na jeszcze jedną generację, która ma pojawić się za dwa lata i oferować 300 GB natywnej pojemności oraz transfer 16 MB/s. Nowy standard ma być kompatybilny z DAT160 i DAT320.

Pierwsze napędy DDS/DAT pojawiły się w sprzedaży w 1989 r., były efektem współpracy firm HP i Sony nad zaadoptowaniem standardu zapisu dźwięku do zapisu danych. Przez tych 20 lat sprzedano ponad 18 mln napędów taśmowych, z czego szacuje się, że 6 mln jest używanych do dziś – sumarycznie to najbardziej popularny standard zapisu taśmowego na świecie.

Niemniej analitycy szacują, że nowym standardem będą zainteresowani głównie już dotychczasowi użytkownicy standardu DAT. Od kilku lat standard DAT przegrywa z LTO głównie z powodu dużej awaryjności i mniejszej wydajności. Zapisanie całego nośnika 320 GB zabiera ok. czterech godzin, a do backupu jednego dysku 2 TB potrzeba aż siedem nośników i ponad 24 godziny czasu poświęcone na ten proces.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ