Oracle podsumowuje 2013 rok na rynku pamięci masowych

0

Oracle jest stosunkowo młodym graczem w świecie storage – ta dynamicznie rozwijająca się gałąź sprzętowa ma w korporacji nieledwie cztery lata.

Warto jednak zauważyć, że wraz z przejęciem Sun Microsystems, Oracle stał się spadkobiercą sławnej marki i technologii StorageTek – a w tym przypadku trudno znaleźć w tej branży bardziej szanowanego nestora. Dlatego to, co oferuje Oracle w dziedzinie pamięci masowych można umieścić w przedziale pomiędzy absolutnym nowatorstwem a ciągłym rozwijaniem tradycyjnych technologii.

Niewątpliwie flagowym produktem Oracle są systemy zintegrowane – od maszyny ODA (Oracle Database Appliance), poprzez specjalizowane systemy dla baz danych, aplikacji czy analityki, a skończywszy na największym SuperCluster M6 wyposażonym w 32 TB RAM. W tych systemach spotykamy najnowszą formę systemu pamięci masowej – gdzie poziom komunikacji realizowany jest językiem aplikacji i gdzie „systemy dyskowe” aktywnie uczestniczą w procesie przetwarzania i obróbki danych. Dzięki czemu rozmywa się tradycyjny podział na „inteligentny serwer” i „podporządkowany storage”.

Oracle to też klasyczne systemy dyskowe: począwszy od macierzy z pogranicza systemów modularnych i monolitycznych – Axiom 600. Tutaj lada dzień można spodziewać się nowych, ciekawych wieści. Z jednej strony jest to szybka i skalowalna macierz ogólnego zastosowania, natomiast w przypadku gdy pracuje na potrzeby oprogramowania Oracle, ma możliwość wykazać się dodatkowymi funkcjonalnościami zwiększającymi jej efektywność. Jedną z nich jest wsparcie sprzętowe dla Hybrydowej Kolumnowej Kompresji (HCC), która znacząco zwiększa jej efektywną pojemność i wydajność.

Tę samą funkcjonalność (oprócz wielu innych) możemy też znaleźć w najnowszych systemach klasy Universal Storage – takich, jak ZS3-2 i ZS3-4. Są to zarówno wydajne urządzenia NAS, jak i zaskakująco szybkie zasoby dyskowe dostępne w sieci SAN. Zresztą takie parametry jak 0,5 mln IOPS na portach przy opóźnieniu poniżej jednej milisekundy mówią same za siebie. Do tego dodajmy wsparcie szerokiego wachlarza protokołów (np. InfiniBand) i szerokiego zakresu serwisów danych (kopie migawkowe, kompresja, deduplikacja, thin provisoning, zdalna replikacja danych). Wszystko to jawnie zaprzecza potocznemu twierdzeniu, że jeżeli coś jest do wszystkiego i nie kosztuje bajońskich sum, to coś musi być nie tak…

A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze dynamicznie rozwijane systemy taśmowe, które wraz z ostatnią eksplozją ilości danych są bardzo istotnym fragmentem rynku pamięci masowych. Ogromne współczesne archiwa, składujące dane w perspektywie wielu dziesięcioleci, opierają się dziś praktycznie wyłącznie na taśmach najnowszej generacji, których pojemność sięga obecnie 8,5 TB w pojedynczym nośniku technologii StorageTek T10000D. Dopełnieniem całości obrazu są rozwiązania wirtualizacji backupu dla systemów klasy Mainframe – gdzie nie dalej jak rok temu Oracle wypuścił najnowszą generację maszyn serii VSM.

Zbigniew Swoczyna, szef Zespołu wsparcia sprzedaży Oracle Hardware w Oracle Polska.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ