Oracle o chmurze

0

Oracle podczas konferencji prasowej w Londynie zaprezentował najnowsze rozwiązania oraz strategię firmy. Firma mocno stawia na model cloud.

Upłynęły ponad dwa lata od czasu, kiedy Oracle wchłonął Sun Microsystems. Transakcja, opiewająca na 7,4 mld dolarów, była jednym z najważniejszych wydarzeń ostatniej dekady w branży IT. Oracle włączył się do nowej gry w świecie rozwiązań sprzętowych. Firma charyzmatycznego miliardera Larry Ellisona konsekwentnie realizuje nową strategię. – Oracle posiada w swojej ofercie oprogramowanie oraz hardware idealnie ze sobą współpracujące – serwery, pamięci masowe, bazy danych aplikacje czy middleware. Jako jedyny producent oferujemy w pełni skonsolidowany system. Jesteśmy liderem na rynku tradycyjnych aplikacji, jak i rozwiązań opartych na modelu cloud – przekonywał Mark Hurd.Przykładem jest Exadata. To maszyna bazodanowa, która ma zastąpić dotychczasowe hurtownie danych. Urządzenie łączy sprzętowe i aplikacyjne rozwiązania Oracle. System wyposażony jest w 26 TB pamięci operacyjnej oraz 22 TB pamięci flash.- Nowa wersja systemu Exadata jest 20 razy szybsza od poprzedniego modelu. To największy komputer in-memory na świecie – zachwalał produkt Mark Hurd. Producent udoskonalił swój system bazodanowy. Oracle Database 12c jest szybsza od swojej poprzedniczki, lepiej chroni dane i wykorzystuje sześciokrotnie mniej zasobów. Dane klientów są przechowywane w osobnych chmurach. Kolejną nowinką jest Oracle Private Cloud stanowiące uzupełnienie Oracle Cloud. Prywatna chmura wykorzystuje pakiet oprogramowania Oracle. Hurd zwrócił uwagę na uniwersalność rozwiązania, polegającą na tym, że aplikacje będą mogły swobodnie się przemieszczać pomiędzy chmurą prywatną a publiczną. Amerykański koncern nie szczędzi środków na rozwój i badania, w ostatnim roku finansowym przeznaczył na ten cel 5 miliardów USD – Prawie wszystkie produkty wchodzące w skład naszego portfolio to świeże rozwiązania, które powstały na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy, a większość z nich w ciągu ostatniego roku. Nowoczesne systemy są w dzisiejszych czasach bardzo ważne, bowiem klienci funkcjonują w szybko zmieniającym się środowisku. Mobilność, media społecznościowe czy wielkie zbiory danych zmuszają do innowacji – mówił Hurd.

Lawina danych

Prezes Oracle podczas swojego wystąpienia sporo miejsca poświęcił problemom związanym z szybkim przyrostem danych. W latach 2005-2012 cyfrowe zasoby wzrosły ośmiokrotnie, analitycy prognozują, że w latach 2012-2020 będzie to dwudziestokrotny wzrost. W astronomicznym tempie rośnie ilość urządzeń podłączanych do sieci, obecnie jest ich około 9 miliardów. W rezultacie niektórzy klienci wydają około 10 procent swoich budżetów IT na pamięci masowe. – Oracle nie zatrzyma powodzi danych. Natomiast potrafimy dostarczyć wydajne mechanizmy kompresji danych oraz rozwiązania gwarantujące maksymalne wykorzystanie dostępnej pamięci – zapewniał Hurd.
Ale właściciele biznesów oprócz dodatkowej powierzchni dyskowej, będą potrzebować nowych rozwiązań do ochrony danych oraz skutecznych narzędzi do ich analizy.

Kolejne zakupy

Oracle powiększa swoje portfolio dzięki akwizycjom. W ostatnim czasie zakupy mniejszych firm pochłonęły około 6 mld USD. W sieci koncernu wpadły m.in. Xigo Systems oraz Collective Interactive. Rozwiązania pierwszej firmy upraszczają zarządzenie środowiskiem cloud. Z kolei Collective Interactive specjalizuje się w opracowywaniu narzędzi do analizy mediów społecznościowych. Jej narzędzia pozwalają wyłuskać dane analityczne z Facebooka, Twittera oraz innych, podobnych portali.
Integracja oprogramowania biznesowego z danymi analitycznymi pochodzącymi z portali społecznościowych to kierunek, w którym będziemy podążać. To konieczność – tłumaczył Mark Hurd.

Strategia Oracle jest dość klarowna. Producent z jednej strony zamierza rozwijać linie produktowe, a z drugiej dążyć do ich maksymalnej integracji. – Nasi klienci chcą innowacji, ale ich budżety na IT nie rosną, Nasze portfolio i strategia sprowadza się do jednego – pomóc klientom zaoszczędzić pieniądze – mówił prezes Oracle.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ