Oracle i Sun – skazani na sukces?

0

Gdy cały informatyczny świat przez niemal rok spekulował czy IBM kupi Sun Microsystem, na taką transakcję zdecydował się… Oracle. To spowodowało kolejnych dziewięć miesięcy spekulacji odnośnie sukcesu tej transakcji. Prym wiedli sceptycy, wtórowała im Komisja Europejska, poddając w wątpliwość, czy nie powstanie w ten sposób rynkowy monopolista. Finalnie firmy Sun i Oracle w ubiegłym tygodniu uzyskały wszystkie zgody na połączenie, a w środę zaprezentowano plany rozwoju nowej firmy. Są na tyle imponujące, że – o ile uda się je zrealizować – firmy HP i IBM mają się czego obawiać. Oto szczegóły.

Data 27 stycznia 2010 r., gdy Oracle ogłosił zakończenie procesu akwizycji firmy Sun Microsystems, z pewnością przejdzie do historii informatyki związanej z rozwiązaniami dla centrów danych. Wbrew opiniom wielu analityków Oracle nie zdecydował się na odsprzedanie sprzętowej części działalności firmy Sun (chodziło głównie o serwery i pamięci masowe, spekulowano, że kupi je HP). Powstało nowe logo. Oracle podjął się pełnego zintegrowania ze swoją ofertą sprzętu i oprogramowania Sun Microsystems, w tym takich technologii jak SPARC, Solaris, Java i MySQL. Miejsca, gdzie w ofercie nowego Oracle’a nadal występują luki, mają być wkrótce wypełnione. Oracle w tym celu planuje zatrudnienie ponad 2000 inżynierów, którzy będą pracowali nad nowymi rozwiązaniami, jak też integracją obecnych.


Połączone firmy mają ponad 345 tys. klientów w 145 państwach na świecie. Nowa firma jest liderem rynku baz danych, oprogramowania pośredniczącego (middleware), aplikacji i oprogramowania do zarządzania infrastrukturą, także wirtualną. Wraz z przejęciem firmy Sun, Oracle uzupełnił swoje portfolio dodatkowo o system operacyjny Solaris, platformę VirtualBox do wirtualizacji desktopów oraz naturalnie serwery i pamięci masowe. Dzięki temu nowopowstała firma wkrótce – po integracji ze sobą wszystkich rozwiązań – będzie w stanie zaoferować pełne rozwiązania dla centrów danych, w niektórych segmentach dystansując się od dotychczasowych liderów tego rynku – firm HP i IBM.

Rozbudowane zostaną także centra wsparcia firmy Oracle. W tej chwili w 18 globalnych centrach wsparcia, działających w trybie 24×7, pracuje ponad 8 tys. inżynierów, dzielących się swoją wiedzą w 29 językach. Zespół ten będzie rozbudowany o dział wsparcia firmy Sun Microsystems, ale także tutaj planowane są dodatkowe zatrudnienia.

Uruchomiona zostanie także platforma wspierająca My Oracle Support, w której klienci będą posiadać indywidualne, personalizowane konta, pozwalające na uzyskanie proaktywnego wsparcia ułatwiającego szybsze rozwiązanie problemów i uniknięcie ich w przyszłości.

Przez całą drugą połowę 2009 r. trwały spekulacje odnośnie przyszłości poszczególnych linii produktowych firm Oracle i Sun Microsystems. Podczas konferencji 27 stycznia rozwiano wszystkie wątpliwości.

Java
Jednym z ważniejszych komunikatów są plany utrzymania i dalszego dynamicznego rozwoju platformy Java, jako jednej z najszerzej rozpowszechnionych na świecie technologii komputerowych (jest obecna m.in. w telefonach komórkowych, urządzeniach set-to-box itp.). Oracle już wcześniej angażował się w prace nad Javą w ramach działań społecznościowych i – jak do tej pory – podjął też największe inwestycje związane z rozwojem tego języka. Teraz planowany jest nie tylko jej rozwój technologiczny, ale także dalsze prace nad zwiększeniem popularności tej platformy, głównie wokół otwartych standardów.

Solaris
Oracle planuje utrzymanie rozwoju systemu operacyjnego Solaris, wydając na to nawet więcej pieniędzy, niż robił to Sun do tej pory. Do takiego ruchu skłania bardzo szybko rosnąca liczba aplikacji dla tego systemu.

Linux
Oracle Enterprise Linux dostępny jest już od trzech lat i nadal będzie rozwijany. Teraz do kompletu Oracle pozyskał system Unix w postaci systemu operacyjnego Solaris.

SPARC
Technologia procesorowa SPARC, współtworzona wraz z firmą Fujitsu, będzie rozwijana w jeszcze szybszym tempie. Procesory SPARC są obecnie wykorzystywane w największej liczbie komputerów odpowiedzialnych za krytyczne procesy w przedsiębiorstwach. Nowe procesory SPARC mają oferować jeszcze większe wydajności w wielu rdzeniach, przy jednoczesnym powiększaniu pojemności dostępnej pamięci podręcznej.

x86
Sprzedaż serwerów z procesorami x86 będzie utrzymana, będą one oferowane z systemami operacyjnymi Solaris oraz Oracle Enterprise Linux.

Pamięci masowe
Szczególnie po przejęciu przez Sun Microsystems firmy StorageTek (światowego lidera rozwiązań do taśmowej archiwizacji danych), temat pamięci masowych stał się bardzo ważny w ofercie Sun Microsystems. Podobnie jest po przejęciu Sun przez Oracle’a. Utrzymane zostaną linie macierzy dyskowych, bibliotek taśmowych (także tych dla mainframe’ów, konkurujących z rozwiązaniami IBM) i oprogramowania (w tym Oracle Secure Backup). Utrzymane będą wszystkie umowy partnerskie.

Sun Oracle Database Machine
15 września 2009 r. Larry Ellison zaprezentował Oracle Exadata V2, pierwsze rozwiązanie bazodanowe łączące oprogramowanie firmy Oracle i sprzęt firmy Sun. Nowe rozwiązanie Sun Oracle Database Machine łączy w sobie nadal sprzęt firmy Sun oraz oprogramowanie Oracle Database 11g Release 2 oraz Oracle Exadata Storage Server Software.

Oprogramowanie do zarządzania
Stworzone przez firmy Oracle i Sun oprogramowanie do zarządzania uzupełnia się nawzajem. Oracle Enterprise Manager umożliwia zarządzanie aplikacjami firmy Oracle, bazami danych, Linuksem i wirtualizacją. Sun Ops Center ułatwia zarządzanie serwerami Sun, Solarisem, Linuksem oraz rozwiązaniami Solaris Container i Logical Domain. Oprogramowanie obu firm będzie dodatkowo integrowane ze sobą.

Wirtualizacja
Oracle będzie kontynuował podejście Suna do wirtualizacji (szczególnie skupiając się na rozwiązaniach do wirtualizacji desktopów, takich jak Secure Global Desktop, Sun Ray czy VirtualBox) i zintegruje dostępne w Sunie produkty ze swoimi rozwiązaniami. W ten sposób zunifikuje platformę do zarządzania desktopami, serwerami, pamięciami masowymi i sieciami.

GlassFish Enterprise (Java EE) Server
Oracle planuje dalsze rozwijanie GlassFish Enterprise Server jako referencyjnego wdrożenia Java Enterprise Edition. Będzie wspierać także społeczność GlassFish oraz inwestować w zintegrowanie GlassFish Enterprise Server oraz Oracle WebLogic Server.

NetBeans
NetBeans będzie kolejną z kilku opcji dla programistów korzystających z rozwiązań open source. Oracle już wcześniej oferował dwa narzędzia do programowania w Javie: Oracle JDeveloper oraz Oracle Enterprise Pack for Eclipse. Podczas gdy Oracle JDeveloper pozostanie strategicznym rozwiązaniem w ramach grupy produktów Oracle Fusion Middleware, programiści będą mogli wybierać spośród JDeveloper, Enterprise Pack for Eclipse lub NetBeans.

Identity Management i SOA
Oferowane przez Suna rozwiązania do zarządzania tożsamością i architekturą opartą na usługach zostaną zintegrowane z rodziną produktów Oracle Fusion Middleware. Zwiększone zostaną nakłady na ich rozwój, wsparcie dla otwartych standardów i powiększony zostanie ekosystem partnerów i użytkowników.

Open source
Oracle od dłuższego czasu był zaangażowany w rozwój, wsparcie i promowanie rozwiązań opartych na otwartym źródle, w tym takich technologii jak Linux, PHP, Apache, Eclipse, Berkeley DB oraz InnoDB. Podejście to będzie kontynuowane.

MySQL
Oracle planuje znacznie bardziej niż do tej pory zaangażować się w rozwój MySQL. Rozwiązanie to będzie dodane do grupy produktów bazodanowych Oracle’a. Oracle dystrybuował MySQL już wcześniej jako komponent systemu Enterprise Linux.

OpenOffice
Rozwój OpenOffice będzie kontynuowany w modelu open source, Oracle planuje oferować go jako podstawową platformę biurową w swoich systemach operacyjnych, a także przedstawiać użytkownikom domowym jako konkurencję dla Microsoft Office. Dla użytkowników, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia i narzędzi koniecznych w pracy przedsiębiorstwa, zostaną przygotowane tradycyjne opcje licencyjne.

Program certyfikacyjny Sun
Proces certyfikacyjny dla dotychczasowych produktów Sun Microsystems (przede wszystkim Java, SPARC, Solaris i MySQL) zostanie włączony do Oracle University. Będą w nich honorowane także wszystkie vouchery, których termin ważności nie wygasł, kupione poprzez sieć sprzedaży Sun.

Relacje biznesowe
Obie firmy podkreślają, że dla dotychczasowych produktów Sun wciąż jest świadczone wsparcie i serwis, część z nich, w wyniku zmiany firmware’u, być może zostanie zintegrowana z rozwiązaniami Oracle’a. Klienci powinni też próbować utrzymać swoje dotychczasowe kontakty biznesowe z Sunem, ponieważ większość handlowców przejdzie do nowej spółki.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ