Oprogramowanie wciąż rośnie

0

Opracowany przez IDC raport Worldwide Quarterly Storage Software Tracker podaje, że ogólnoświatowe przychody na rynku oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi wzrosły w trzecim kwartale 2008 r. (porównując rok do roku) o 11,6% i wyniosły 3,1 mld USD. Jest to już dwudziesty z rzędu kwartał, gdy obroty na tym rynku rosną.

Chociaż obroty na tym rynku spadły nieznacznie w porównaniu z drugim kwartałem br. (z powodu ogólnych kłopotów ekonomicznych), odnotowano tu jednak solidny wzrost obrotów w porównaniu z trzecim kwartałem zeszłego roku – komentuje wyniki Michael Margossian, analityk z IDC. – Wszyscy wiodący dostawcy takich rozwiązań odnotowali wzrost przychodów (porównując rok do roku), chociaż niektórzy uzyskali nieco gorsze wyniki w porównaniu z poprzednim kwartałem br.

W badaniu pierwsze miejsce zajmuje EMC, mając 24,7% udziału w rynku (biorąc pod uwagę przychody). Na drugim miejscu uplasowała się firma Symantec (17,8% udziału w rynku), a na trzecim IBM (12,9% udziału w rynku). Czwarta pozycja przypadła firmie NetApp> (8,5% udziału w rynku), a na kolejnych miejscach znajdują się firmy HP i CA (mające odpowiednio 4,3% i 4,0% udziału w rynku).

Według Jamesa Bakera z IDC, najlepsze wyniki uzyskano w takich obszarach, jak archiwizowanie danych, systemy plików, ochrona danych i ich odzyskiwanie po awarii oraz zarządzanie pamięciami masowymi. Wzrost obrotów na rynku oprogramowania do archiwizowania danych należy głównie zawdzięczać wdrażaniu na masową skalę projektów koncentrujących się na problemach zgodności danych i ich aktywnego archiwizowania. Wzmocnił się też rynek systemów plików i oprogramowania do wirtualizowania danych. Rynek oprogramowania do ochrony danych i ich odzyskiwania po awarii rośnie również, ponieważ użytkownicy zdają sobie sprawę z konsekwencji wynikających z faktu ewentualnej utraty danych. Rośnie także rynek oprogramowania zarządzającego pamięciami masowymi, bowiem danych ciągle przybywa, a użytkownicy starają zwiększyć efektywność pracy systemów pamięci masowych, wdrażając na szerszą skalę projekty „thin provisioning” oraz ekologiczne rozwiązania IT.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ