Nowa technologia przechowywania danych

0

Rosyjska firma MeraLabs opracowała i opatentowała technologię umożliwiającą tworzenie repozytoriów danych, które można powiększać praktycznie w nieskończoność.

Jak wyjaśnia Dmitry Ponomarev, generalny dyrektor MeraLabs, nowa technologia całkowicie odchodzi od modeli relacyjnych baz danych i koncentrujących się na obiektach: – Proponujemy całkiem nową architekturę opartą na rozproszonym systemie, w którym dokumenty są przechowywane jako pliki XML. Nazywamy tę technologię Mera rEvolutionary Repository Architecture lub MERA.

MERA przechowuje dokumenty na komputerach podłączonych do sieci TCP/IP. Sieć można rozbudowywać o dowolną liczbę maszyn bez niekorzystnych efektów, jak spadek wydajności czy wydłużony czas wyszukiwania danych. Stąd też możliwość nieograniczonego rozszerzenia pojemności całego systemu. Mechanizmy wyszukiwania danych pozwalają na stosowanie takich kryteriów, jak słowa kluczowe, lokalizacja, nazwa obiektu itp.

Nowa technologia pozwala odejść od centralnego indeksu na rzecz rozproszonego systemu i specjalnych odnośników (linków) pomiędzy wszystkimi dokumentami przechowywanymi w repozytorium. Za tworzenie linków między dokumentami odpowiada specjalny algorytm.

Naukowcy z MeraLabs uważają, że ich technologia rozwiąże problemy z tworzeniem i zarządzaniem największymi, dynamicznymi bazami danych: – Dysponujemy technologią umożliwiającą przechowywanie, szybką aktualizację i odczyt dowolnych danych. Stworzone z jej wykorzystaniem systemy można łatwo połączyć z czytnikami RFID i kontrolować w ten sposób przepływ i wykorzystanie różnych produktów. (…) Nowa architektura pozwala na tworzenie różnego rodzaju rejestrów. Systemy cyklu życia produktów, biblioteki multimediów czy bazy danych DNS to tylko kilka potencjalnych przykładów użycia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ