(Nie)efektywny backup

0

Co zrobić, aby usprawnić wykonywanie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych? Wprawdzie nikt nie wynalazł złotego środka, ale warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą zwiększyć efektywność obu procesów.

Niedawno brałem udziału w spotkaniu poświęconemu systemom backupu. Udział wzięli w nim przedstawiciele kilku firm, w tym również producenci. Przez ponad dwie godziny rozmawialiśmy o największych bolączkach i wyzwaniach związanych z tworzeniem kopii zapasowych i odzyskiwaniem danym. Bardzo cenię sobie tego typu dyskusje, bowiem są źródłem cennej wiedzy, a ich uczestnicy z reguły nie wygłaszają wyuczonych marketingowych regułek. Poniżej kilka wniosków, a także rad, które udzielili mi spece do backupu.

  1. Świadomość polskich przedsiębiorców odnośnie tworzenia kopii zapasowych jest coraz wyższa. Niestety, klienci często zapominają o zachowaniu prawidłowych procedur odtworzenia. Tymczasem cyklicznie odtwarzanie to ważny element polityki backupu.
  2. W obecnych czasach bardzo trudno znaleźć firmę, która nie korzysta z backupu. Natomiast wiele przedsiębiorstw posiada źle zaprojektowane i wdrożone systemy.
  3. Wymiana nieefektywnego systemu A na nowy system B, bez odpowiedniej analizy bądź wsparcia ze strony firm konsultingowych sprawi, że klient już po kilku miesiącach wróci do punktu wyjścia.
  4. Stan infrastruktury i poziom technologii w Polsce sprawia, że backup online jest dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych i małych firm. Firmy posiadające duże i zaawansowane systemy informatyczne, cechujące się zmiennością danych, mogą mieć kłopot z transportem danych, a tym bardziej odtworzeniem zasobów z chmury.
  5. Ciekawym rozwiązaniem dla firm, które posiadają zasoby cyfrowe o pojemności przynajmniej 10 TB, może być rozwiązanie sprzętowe, powszechnie określane jako Backup Appliance. Najbardziej popularnym produktem na rynku jest Data Domain firmy EMC. Alternatywą mogą być systemy opracowane przez integratorów np. TSMbox bazujący na produktach IBM.
  6. Nie zawsze należy podążać za najnowszą modą. Wprawdzie niektórzy producenci zdążyli odesłać taśmę do lamusa, ale ten nośnik wydaje się być niezniszczalny. To dobre rozwiązanie dla backupu w mniejszych firmach, których nie stać na replikację. Poza tym parametry LTO 5 czy LTO 6 są naprawdę przyzwoite. W niektórych przypadkach backup na taśmę jest szybszy niż system dyskowy np. prosty NAS.

Veeam - Merytoryczny Partner Bloga
Powrót do Bloga

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ