NetApp wchodzi w chmury

0

NetApp zaprezentował grupę nowych rozwiązań, które mogą być składnikami większych systemów tworzących infrastrukturę dla chmur obliczeniowych (cloud computing) w przedsiębiorstwach, prowadząc tym samym do modelu ITaaS (IT as a Service). Wśród nowości jest system operacyjny Data ONTAP w nowej ósmej wersji oraz technologia umożliwiająca przenoszenie danych między macierzami dyskowymi bez konieczności ich wyłączania.

Zaprezentowany przez NetApp system operacyjny dla macierzy dyskowych Data ONTAP 8 to połączenie systemów Data ONTAP 7G i Data ONTAP GX, uzupełnione o dodatkowe funkcjonalności, pozwalające na budowę modularnych, wysoce skalowanych środowisk w przedsiębiorstwach oraz u dostawców usług. Według producenta, nowy system może stanowić podstawę do budowy zarówno prywatnych, jak i publicznych chmur obliczeniowych.

Wśród nowych funkcjonalności jest rozszerzone wsparcie dla wirtualnej i współdzielonej infrastruktury, włączając w to przenoszenie danych pomiędzy macierzami, elastyczną możliwość rozbudowy oraz adresowanie 64-bitowe, pozwalające na budowanie wielopetabajtowych środowisk. Usprawniono także zarządzanie danymi oraz umożliwiono ściślejszą integrację z systemami zarządzania infrastrukturą centrów danych (serwerami, pamięciami masowymi, sieciami i aplikacjami). Właściciele rozwiązań opartych na systemie Data ONTAP 8 będą mogli także tworzyć zaawansowane polityki zarządzania stopniem wykorzystania macierzy przez poszczególne grupy użytkowników, generując później raporty np. do systemu wewnętrznych rozliczeń.

Data ONTAP 8 będzie oferowany jako element platformy NetApp FAS lub V-Series. Jego koszt zależy od wybranej przez klienta konfiguracji. Oprogramowanie ma być dostępne dla wybranych klientów do testów we wrześniu br., zaś w powszechnej sprzedaży – w IV. kwartale 2009 r.

Kolejną z głównych nowości, obok systemu Data ONTAP 8, jest technologia NetApp Data Motion, która (podobnie jak VMware VMotion czy Citrix XenMotion pozwalają na przenoszenie działających wirtualnych maszyn pomiędzy serwerami) umożliwia przenoszenie danych pomiędzy macierzami dyskowymi NetApp (znajdującymi się w sieci lokalnej lub rozproszonej), bez nawet chwilowego odebrania dostępu do tych danych. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku pamięci masowych, dzięki któremu administratorzy mogą dokonywać prac serwisowych na swoich macierzach dyskowych bez konieczności wstrzymywania pracy aplikacji. Prace nad technologią NetApp Data Motion nie zostały jeszcze ukończone. Producent zapowiada, że do obecnych użytkowników Data ONTAP trafi ona na początku 2010 r., zaś jej rozszerzona wersja będzie dostępna w drugiej połowie 2010 r.

Integracja pamięci masowych w środowiskach cloud computing wymaga od nich bardzo dużej wydajności. NetApp zaprezentował odmienne podejście do tego problemu niż reszta branży, która oferuje możliwość stworzenia tzw. zerowej warstwy pamięci dyskowej z wykorzystaniem dysków SSD. NetApp proponuje wykorzystanie modułu cache wysokiej pojemności, bazującego na pamięci flash. Pierwsze takie urządzenie z rodziny Performance Acceleration Module (zaprezentowane w czerwcu 2008 r.), oferowało 16 GB pamięci. Teraz NetApp zaprezentował drugą generację modułu PAM, która może być wyposażona w 256 lub 512 GB pamięci flash SLC NAND. Według przeprowadzonych przez NetApp testów, podczas obciążenia macierzy z modułem PAM II danymi transakcyjnymi, ilość przetworzonych przez nią danych transakcyjnych wzrosła o ok. 78%, a średni czas odpowiedzi – o 30%. Efekt ten uzyskano pobierając tylko jeden procent więcej energii elektrycznej i nie wykorzystując dodatkowej przestrzeni w centrum danych. Karta PAM II o pojemności 256 GB ma kosztować ok. 40 tys. USD, o karta 512 GB – ok. 80 tys. USD (dla porównania – pierwsza karta PAM o pojemności 16 GB kosztowała 35 tys. USD). Sprzedaż kart PAM II rozpocznie się we wrześniu 2009 r.

Uzupełnieniem nowej oferty jest także nowa półka dyskowa DS4243 o wysokości 4U, umożliwiająca udostępnienie w sieci do 24 TB danych na 24 dyskach SAS lub Serial ATA. Ceny półki zaczynają się od 26 tys. USD. W podstawowej konfiguracji producent oferuje dwa moduły przyłączeniowe Input/Output Module 3, dwa zasilacze oraz 12 twardych dysków SATA 500 GB 7200 rpm. Urządzenie ma pojawić się w ofercie we wrześniu 2009 r.

Niezłe wyniki i nowy szef

Ogłoszenie nowej strategii związanej z cloud computing zostało poprzedzone prezentacją wyników finansowych NetApp z pierwszy kwartał roku finansowego 2010 oraz zmianą na stanowisku CEO.

Jako jedna z niewielu firm na rynku IT, NetApp zanotował wzrost zysku (52 mln USD) w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku (35 mln USD). O 4% spadły natomiast przychody producenta – z 869 mln USD w I kwartale 2009 r., do 838 mln USD w tym samym okresie 2010 r. Pierwszy kwartał roku finansowego 2010 w NetApp zakończył się 31 lipca 2009 r.

Zarząd NetApp zdecydował także o zmianie na stanowisku CEO – Tom Georgens zastąpił Dana Warmenhovena, który prowadził NetApp przez ostatnich 15 lat. Tom Georgens dołączył do zespołu NetApp w październiku 2005 r. jako wiceprezes i dyrektor działu Enterprise Storage Systems. Od lutego 2008 r. był naczelnym dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu.

Dan Warmenhoven pozostaje w firmie jako prezes zarządu. Będzie także odpowiedzialny za relacje ze strategicznymi partnerami na całym świecie, w tym także dostawcami usług i głównymi partnerami technologicznymi.

Analitycy branży prognozowali zmianę na stanowisku CEO w NetApp po przegranej walce o firmę Data Domain. NetApp poddał się po zaciętej licytacji z firmą EMC. Oferowana przez Data Domain technologia deduplikacji miała być zintegrowana z oferowanymi przez NetApp rozwiązaniami do backupu i archiwizacji.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ