NetApp w ofensywie

0

Rewolucja w ofercie NetApp. Producent wymienia około 70 procent swoich systemów. Zmiany dotyczą wszystkich grup produktów – high end, midrange oraz rozwiązań dla mniejszych firm. Innowacje mają pomóc użytkownikom przestawić się na elastyczną i wydajną współdzieloną infrastrukturę IT umożliwiającą przetwarzania w chmurze. Firma zamierza w ciągu najbliższych 2-3 lat zostać liderem rynku EMEA.

NetApp, obok EMC oraz IBM, znajduje się w trójce największych producentów macierzy dyskowych na świecie. W zestawieniach IDC oraz Gartner, obejmujących drugi kwartał bieżącego roku, firma okupuje trzecie miejsce z udziałem nieznacznie przekraczającym 11 procent, na uwagę zasługuje wysoka 60 procentowa dynamika wzrostu w porównaniu z kwartałem poprzedzającym. Żaden z vendorów nie może pochwalić się tak wysokim przyrostem sprzedaży. – Na rynku EMEA według danych IDC mamy 16,4 procent, co daje nam drugą pozycję. W ciągu najbliższych 2-3 latach chcemy być numerem jeden w tym rejonie glonu. Zresztą w niektórych krajach jak Izrael czy Niemcy już zajmujemy pierwszą pozycję. Sprzedaż rośnie bardzo szybko, ale nie chcemy popadać z tego powodu w letarg. – przyznaje Krzysztof Celmer, NetApp Country Manager Poland.

Pozycja firmy w Polsce jest słabsza niż na rynku globalnym. Producent pojawił się nad Wisłą stosunkowo późno – w 2005 roku. Zdaniem Krzysztofa Celmera to korzystna sytuacja, bowiem firma może liczyć na znaczny wzrost udziału w polskim rynku.

Dobre czasy dla branży storage

Po zapaści ekonomicznej, producenci pamięci masowych zaczynają wracać do stanu normalności, co odzwierciedlają wyniki sprzedaży czołowych graczy. Storage według różnych badań międzynarodowych jest w tej chwili na drugim miejscu, biorąc pod uwagę rozkład kosztów we współczesnych data center. Ale w perspektywie najbliższych kilku lat będzie najważniejszym elementem kosztowym, na co wpłynie lawinowy wzrost danych. – Ilość danych u większości naszych klientów rośnie w tempie 100 procent rocznie. Rynek storage jest o tyle ciekawy, że nikt nie może powstrzymać wytwarzania danych. Banki, telekomunikacja i inne instytucje zbierają od swoich klientów coraz więcej informacji , które pozwalają podejmować decyzje biznesowe – tłumaczy Krzysztof Celmer.

NetApp w chmurach

W branży IT jednym z głównych tematów jest cloud computing. Rynek storage nie stanowi tutaj wyjątku. Producenci opracowują systemy mające ułatwić przetwarzanie w chmurze. W tym kierunku najwyraźniej zmierza NetApp. Jednak klienci podchodzą z dużą nieufnością do nowego modelu. Według badań przeprowadzonych przy okazji ostatnich targów SNW, aż 79 procent respondentów zadeklarowało, że w najbliższym czasie nie bierze pod uwagę przeniesienia swojej zasobów do usługodawcy. – Chmura obliczeniowa to pojęcie, która oznacza nowe podejście do myślenia o infrastrukturze, wymagamy dużo większej elastyczności od tradycyjnego pojęcia, które można określić nazwą silosu. Na upowszechnienie tego modelu trzeba jeszcze trochę poczekać. Niegdyś wydawało się, że przetwarzanie klient-serwer to tylko marketingowa nowomowa. Dziś jest to rozwiązanie powszechne – przekonuje Krzysztof Celmer.

SSD czy Flash Cache

NetApp poinformował o uzupełnieniu swoich produktów o opcję dysków SSD. Czy to oznacza, że producent odchodzi od technologii Flash Cache? – Jeśli ktoś potrzebuje najwyższej wydajności, bardzo szybkiego czasu odpowiedzi, to mamy w ofercie SSD, ale zachęcamy do rozważenia technologii Flash Cache, która jest bardziej uniwersalna niż SSD. Działa ona na całą pojemność macierzy, użytkownik nie musi wliczać ile dysków SSD zakupić przy dostępnym budżecie, aby zapewnić odpowiednią wydajność systemu – wyjaśnia Krzysztof Celmer

NetApp stosuje technologię flash w macierzach w postaci dodatkowych modułów cache. Macierz dyskowa realizuje zapytania ze strony sieci z pamięci cache. Jeśli danych nie ma w pamięci cache, to macierz sięga wewnętrznymi łączami do twardych dysków, pobiera dane z dysków do cache i je serwuje. Im większy cache tym rzadziej macierz musi sięgać do dysków, jest w stanie szybciej odpowiedzieć na zapytania ze strony sieci i w związku z tym ma większa wydajność. Technologia Flash Cache pozwala nowym macierzom, od najmniejszego do największego modelu, zastosować dodatkowe moduły cache. W największych macierzach jest to maksymalnie 8 terabajtów, w najmniejszym modelu macierzy możemy włożyć 512 gigabajtów dodatkowego cache.

Nowości w ofercie NetApp

NetApp Data ONTAP 8: Nowe parametry ONTAP 8 mają zapewnić większą elastyczność, sprawność, skalowalność i wydajność. Unified Connect to najważniejszy produkt na rynku pozwalający osiągnąć nowy poziom ujednolicenia architektury — obsługa wszystkich protokołów przez jeden kabel pomaga zwiększyć sprawność i wydajność oraz upraszcza zarządzanie. NetApp DataMotion for Volumes to produkt, dzięki któremu możliwe jest przenoszenie dużych ilości danych bez przestojów w pracy firmy. Ponadto nowe wbudowane funkcje kompresji danych mogą być używane samodzielnie albo z opcją deduplikacji, która istotnie zmniejsza ilość potrzebnego miejsca w pamięci i poprawia jej wydajność.

NetApp FAS/V6200 Series: Rodzina trzech nowych systemów pamięci masowych typu high-end — FAS6280, FAS6240 i FAS6210 — to rozszerzenie jednolitej architektury NetApp. Ponadto linia wirtualizatorów NetApp – seria V – została uzupełniona o modele V6280, V6240 oraz V6210.

NetApp FAS/V3200 Series: Rodzina trzech nowych systemów pamięci masowych średniej wielkości — FAS3270, FAS3240 i FAS3210 — to platforma pozwalająca na spełnienie wymogów średniej wielkości pamięci masowych i ich zaadaptowanie dla przyszłych potrzeb. Ponadto, linia wirtualizatorów NetApp – seria V – została uzupełniona o modele V3270, V3240 oraz V3210.

Dyski NetApp Solid State Drives (SSD): NetApp, uzupełnia tę kategorię produktów o opcję dysków SSD dla klientów, dla których szybkie działanie kluczowych aplikacji stanowią najwyższy priorytet. Nowe dyski SSD są na tyle elastyczne, że można je stosować w systemach pamięci SAN lub NAS bez instalowania bramy lub innego systemu pamięci masowych.

Półka dyskowa NetApp SAS: Półka dyskowa SAS DS2246 trzeciej generacji firmy NetApp umożliwia podwojenie gęstości wydajności, może zapewnić do 50% wyższą efektywność poboru prądu na jednostkę szafy i oferuje wysoką odporność oraz dostępność dla firmowych pamięci masowych.

Pakiet oprogramowania administracyjnego OnCommand
Nowy pakiet administracyjny OnCommand firmy NetApp umożliwia skuteczniejsze zarządzanie i optymalizację jednolitych pamięci masowych, automatyzację zapewniającą sprawny przebieg operacji i optymalną elastyczność, ponieważ jest wyposażony w otwarty interfejs API, który można integrować z licznymi produktami do zarządzania i hiperwizorami innych firm.

Modułowe centrum danych FlexPod for VMware
W ramach stałej współpracy firmy Cisco, NetApp i VMware oferują standardową architekturę centrów danych o stałej wielkości, dostępną u wybranych partnerów handlowych. FlexPod for VMware przyspiesza przejście na wirtualną współdzieloną infrastrukturę IT ze względu na dostępność spójnych i sprawdzonych sposobów rozmieszczenia, które upraszczają wdrożenie i obniżają związane z tą operacją ryzyko.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ