Następny krok: zettabajty

0

Według IDC łączna pojemność dostarczonych przez najbliższe 5 lat twardych dysków przekroczy 300 zettabajtów (ok. 300 tys. petabajtów). W 2014 r. ma być sprzedanych 52,6 mln twardych dysków podczas gdy w 2009 r. było to 40,5 mln.

Według badania „Worldwide Hard Disk Drive 2010-2014 Forecast: Sowing the Seeds of Change for Enterprise Applications” przez najbliższe dwa lata zostanie dostarczonej tyle pojemności dyskowej dla zaawansowanych rozwiązań, ile nie zostało wyprodukowane przez ostatnich 20 lat. Wzrost tego zainteresowania jest związany m.in. z rosnącą popularnością modelu dostarczania pamięci masowych jako usługi (backup online, zdalna replikacja itp.).

IDC wskazuje też, że coraz częściej odchodzi od mniej pojemnych, ale bardzo wydajnych twardych dysków na rzecz tych bardziej pojemnych, ale mniej wydajnych i tańszych, a także dysków SSD. Z tego powodu tak duży wzrost sprzedanych pojemności nie zostanie skompensowany wzrostem obrotów na tym rynku – średnio przez najbliższych 5 lat rocznie wartość sprzedaży twardych dysków ma rosnąć tylko o 1,7%. Cena jednostki pojemności ma spadać w tempie 25-30% rocznie. Ciekawe jest też to, że w 2012 r. praktycznie zaniknie sprzedaż dysków 3,5-calowych na rzecz 2,5-calowych.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ