NAS prawie jak smartfon

0

Niskie koszty użytkowania oraz łatwa obsługa sprawiają, że serwery NAS zdobywają coraz więcej zwolenników. Czy dodatkowe funkcjonalności powiększą grono użytkowników tych urządzeń?

Z serwerem NAS jest trochę jak ze smartfonem. Użytkownicy zaawansowanych telefonów komórkowych korzystają zazwyczaj z podstawowych funkcji – realizacji połączeń głosowych, wysyłania SMS-ów czy e-maili. Z kolei właściciele systemów NAS przechowują na dyskach dane, nie zawracając sobie głowy dodatkowymi funkcjonalnościami. Są też tacy, którzy kupują drogie smartfony jako dodatek do markowych ciuchów. – Patrz na telefon i buty – instruuje swoją koleżankę jedna z głównych bohaterek filmu „Galerianki”. Niestety serwer NAS ma jeden bardzo poważny mankament – nie można się nim pochwalić. Kolejną grupę stanowią ciekawscy, poszukujący nowinek rozszerzających funkcjonalność urządzeń. Smartfony to pod tym względem to ocean możliwości. A co z macierzami NAS? Nie jest źle. Producenci oferują szeroką gamę dodatków, na zasadzie dla każdego coś miłego. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Wielu przedsiębiorców korzysta z systemów monitoringu wideo, które sprawdzają się podczas nadzorowania pracy magazynów, centrów logistycznych czy sklepów. Niektóre macierze NAS potrafią automatycznie wykrywać sieciowe kamery IP, zapewniając interfejs w celu ustawienia systemu monitoringu. Użytkownik może obserwować obraz na żywo z dowolnego podłączonego do sieci komputera, tabletu czy telefonu. Inna opcja to nagrywanie obrazu w wybranych godzinach lub na podstawie zdarzeń, takich jak wykrywanie ruchu czy wystąpienia alarmu itp.

Większość urządzeń NAS umożliwia strumieniowe przesyłanie mediów do komputerów i innych urządzeń. To bardzo przydatna funkcjonalność również w gospodarstwach domowych, gdzie obok komputerów czy telewizorów z DLNA oraz WiFi, pojawiają się konsole do gier XBOX czy Sony Play Station. W dobie popularności cloud computingu pożytecznym rozwiązaniem jest możliwość synchronizacji plików pomiędzy serwerem NAS oraz chmurą. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik ma dostęp do danych z dowolnego miejsca i dowolnego terminala – komputera PC, telefonu czy tabletu. Lista dodatków do macierzy NAS jest o wiele dłuższa, a ciekawscy znajdą je na stronach producentów urządzeń.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ