Macierze SSD skazane na sukces

0

Ofensywa macierzy SSD przybiera na sile. Analitycy IDC prognozuję w najbliższych latach dalszy wzrost zainteresowania szybkimi macierzami

Pure Storage, Violin Memory, Skyera, Kaminario czy Whitpail to nazwy, które jak na razie niewiele mówią nawet osobom śledzącym rynek IT. Ale już wkrótce może być o nich bardzo głośno. Kim są wymienieni gracze? To producenci macierzy bazującyh wyłącznie na dyskach SSD. Do walki w tym segmencie rynku włączyli się również giganci EMC, czy IBM, choć żeby stawić czoła nowicjuszom, musieli wybrać się na zakupy. EMC wchłonęło XtremIO, IBM stało się właścicielem Texas Memory Systems.
Lawinowy przepływ danych, wirtualizacja, cloud computing to czynniki, które sprawiają, że przedsiębiorcy poszukują alternatywy dla kręcących się talerzy. Analitycy z ICD w swoim ostatnim badaniu „Worldwide Enterprise All-Solid State Storage Array 2013-2016 Forecast”, przewidują, że rynek macierzy SSD w 2015 roku osiągnie wartość 1,2 mld USD. Dla porównania w 2012 roku wszyscy producenci uzyskali 32 mld USD ze sprzedaży macierzy dyskowych.

Obecnie wiele firm w celu optymalnego wykorzystania pamięci masowych stosuje rozwiązania hybrydowe łączące dyski SSD oraz HDD. Te pierwsze obsługują najbardziej gorące dane, z kolei rola „twardzeli” ogranicza się do przechowywania rzadziej używanych zasobów. Zachowanie odpowiedniego balansu pozwala uzyskać wysoką wydajność systemu i sprostać wymaganiom środowiska. Jednak spadające ceny nośników SSD, a tym samym coraz korzystniejszy przelicznik cena za gigabajt danych, powoduje, że niektórzy klienci wybierają czyste systemy bazujące wyłącznie na pamięci Flash.- Technologia tradycyjnych dysków twardych nie nadąża za rozwojem procesorów. W rezultacie tworzy się duża luka pomiędzy pamięcią masową a przetwarzaniem danych. Ale dzięki technologii Flash pojawia się sposobność na zasypanie różnic związanych z IOPS czy opóźnieniami – wyjaśnia Dan Iacono z IDC.
Analitycy z IDC zauważają, że choć wiele firm przy zakupie macierzy dyskowej kieruje się najbardziej popularnym przelicznikiem cena za gigabajt danych, rośnie znaczenie nowych wskaźników takich jak cena za IOP czy cena za obciążenie systemu.

Dodatkowe wnioski z badania IDC.
– Szybkie dojrzewania systemów SSD przyspiesza ich tempo adaptacji w przedsiębiorstwach.
– Macierze SSD wchodzą coraz szerzej do oferty producentów, którzy wcześniej oferowali tradycyjne systemy.
– Duże postępy poczynione w zakresie opracowywania półprzewodników, które odnotowano w ostatniej dekadzie, a także usprawnienia technologiczne pozwoliły obniżyć ceny NAND Flash. To z kolei przyczyniło się akceptacji rozwiązań wśród nowych grup użytkowników.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ