Macierze: bez zmian wśród liderów

0

Firma analityczna Gartner opublikowała niedawno raport podsumowujący sytuację panującą na rynku macierzy dyskowych klasy średniej, przeznaczonych dla przedsiębiorstw. W raporcie można przeczytać, że w 2008 r. rynek dyskowych pamięci masowych klasy średniej rósł w dalszym ciągu szybciej niż rynek dyskowych pamięci najwyższej klasy, biorąc pod uwagę zarówno przychody jak i liczbę sprzedanych produktów oraz ich ogólną pojemność liczoną w terabajtach.

Według Gartnera zaufanie użytkowników do dostawców dyskowych pamięci masowych klasy średniej ciągle rośnie, ponieważ wprowadzają oni do swoich produktów nowe technologie, zwiększają cały czas przychody, a ich rozwiązania są oceniane przez rynek bardzo wysoko. Gartner definiuje macierz dyskową klasy średniej jako zewnętrzny system pamięci zawierający kontroler RAID, spełniający następujące kryteria: zawiera dwa kontrolery lub mają architekturę klastra; obsługuje środowiska Unix, Linux, Windows i NetWare; nie obsługuje środowisk mainframe; jego średnia cena nie jest mniejsza niż 25 tys. USD.

Niektórzy znani dostawcy dyskowych pamięci masowych wprowadzają do swoich rozwiązań innowacje, podczas gdy inni koncentrują swoją uwagę na rozwiązaniach, które są ściślej zintegrowane z aplikacjami. W 2008 r. dostawcy koncentrowali swoją uwagę na takich zagadnieniach jak: obsługa heterogenicznych protokołów obsługujących macierze dyskowe, rozwiązania dyskowe pozwalające wykonywać kopie zapasowe danych oraz odzyskiwać je oraz integrowanie macierzy z rozwiązaniami oferowanymi przez ważnych, niezależnych dostawców oprogramowania (ISP), takich jak Microsoft (Exchange, SQL i SharePoint), Oracle, SAP i VMware.

Z powodu malejących budżetów firm i rosnącego zainteresowania ekologicznymi infrastrukturami IT, dyskowe pamięci masowe klasy średniej nowej generacji muszą bezwzględnie oferować takie funkcjonalności, jak thin provisioning, Quality of Service (QoS) i deduplikowanie danych. Ta ostatnia funkcjonalność jest szczególne ważna w przypadku aplikacji wykonujących backupy danych.

Oczekiwanie, że wymienione powyżej funkcjonalności pozwolą w istotny sposób zmniejszyć koszty posiadania (współczynnik TCO) systemu pamięci masowej nowej generacji powoduje, że użytkownicy zakładają, iż zbudowane przez nich systemy pamięci masowej będą funkcjonowały nie dłużej niż trzy do czterech lat.

Źródło: Gartner (stan na październik 2008 r.)

Jakie zmiany można dostrzec porównując Magiczny Kwadrant opublikowany rok temu z najnowszym Kwadrantem? W dwóch obszarach Kwadrantu (Pretendenci i Liderzy) nie ma żadnych zmian. W pierwszym obszarze (Pretendenci) znajdują się nadal firmy Sun Microsystems i Fujitsu, a w drugim (Liderzy) firmy EMC Computer Systems, NetApp, Dell, IBM, Hitachi Data Systems i HP, ze swoimi flagowymi produktami CLARiiON CX i Celerra (EMC), FAS (NetApp), EqualLogic PS5000 (Dell), SystemStorage DS4000 i DS5000 (IBM), AMS i WMS (Hitachi) oraz EVA (HP).

Zmiany można natomiast dostrzec w obszarach Gracze niszowi i Wizjonerzy. Obszar Gracze niszowi opuściła firma Xiotech, przenosząc się do obszaru Wizjonerzy. Za to w obszarze Gracze niszowi pojawiła się nowa firma (NEC), a znikli z niej dwaj dostawcy macierzy dyskowych: Dot Hill i Intransa.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ