Kopie zapasowe – kontratak w 2012 roku

0

Kopie zapasowe przestały być „nudne”. Rynek kopii zapasowych, uważany za dojrzały segment wolnego wzrostu, rozwija się w imponującym tempie. Zdaniem firmy Symantec motorem zmian są ochrona maszyn wirtualnych zintegrowana z kopiami zapasowymi, deduplikacja, zarządzanie migawkami, gotowe rozwiązania sprzętowe oraz pewne kluczowe zmiany w modelu operacyjnym.

W organizacjach, które używają migawek zamiast kopii zapasowych i nie wdrażają deduplikacji ani technologii precyzyjnego przywracania danych w środowiskach wirtualnych, okna kopii zapasowych i przywracania danych będą się wydłużać. Jednak nowe technologie wprowadzone przez producentów zmieniają sposób ochrony danych, oszczędzając organizacjom miliony dolarów każdego roku.

Ponadto organizacje używające różnych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych poszczególnych platform stworzyły środowisko o stopniu złożoności, który na dłuższą metę jest nie do utrzymania. Potrzebny jest wyższy poziom centralizacji, zwłaszcza jeśli firma zamierza przenieść się do chmury i kontynuować wirtualizację infrastruktury.

Menedżerowie centrów danych, którzy wdrożyli oddzielne strategie deduplikacji, zarządzania migawkami, kopiami taśmowymi i dyskowymi oraz kopiami zapasowymi VMware i Hyper-V, będą dążyć do uproszczenia procesu tworzenia kopii zapasowych. Pojawi się idea nadrzędnej platformy przywracania, ponieważ przywracanie danych ze zróżnicowanego środowiska kopii zapasowych jest bardzo skomplikowane. Producenci będą musieli ponownie scentralizować technologie, aby ograniczyć złożoność.

Takie czynniki jak eksplozja informacji i danych, wzrost znaczenia wirtualizacji, szybkie wdrożenia nowych aplikacji i całodobowa działalność biznesowa zmieniły tradycyjny sposób tworzenia kopii zapasowych zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach. Czas na nowe podejście. IDC raportuje, że „cyfrowy wszechświat” wzrośnie od 1,8 zetabajta danych w 2011 r. do ponad 7 zetabajtów w 2015 roku.

Okno kopii zapasowej przestało działać. Ze względu na rosnącą ilość danych niektóre organizacje nie mogą już tworzyć kopii zapasowych w tradycyjnym cyklu dobowym lub weekendowym. Potrzebne jest nowe podejście. To samo dotyczy kopii zapasowych zamiejscowych oddziałów. Proces tworzenia kopii zasobów, które znajdują się w zamiejscowych oddziałach firm, stał się zbyt skomplikowany.

Ograniczeniu ulegnie bezterminowa retencja kopii zapasowych. W 2012 r. polityka bezterminowego przechowywania kopii zapasowych zacznie odchodzić w przeszłość. Kiedy firmy zostaną zmuszone do radzenia sobie z ogromną ilością danych, pojawią się nowe technologie, które pomogą im w wyeliminowaniu niepotrzebnych informacji.

Model operacyjny kopii zapasowych zacznie się zmieniać. Symantec dostarczy nową technologię, która pomoże rozwiązać problemy branży kopii zapasowych, sprawiając, że ochrona danych stanie się łatwiejsza, szybsza oraz lepiej przystosowana do rosnącej ilości danych i surowszych umów SLA.

W 2011 r. Symantec zaobserwował trend polegający na tym, że organizacje idą na skróty w sprawach kopii zapasowych lub archiwizacji — na przykład używają migawek lub przełączania awaryjnego zamiast prawdziwych kopii zapasowych albo technologii kopii zapasowych zamiast archiwizacji. Migawki nie są jednak skalowalne, a kiedy zachodzi potrzeba odzyskania danych, nie jest to łatwe. W 2012 r. będziemy mieli do czynienia z głośnymi niepowodzeniami w przywracaniu danych, jeśli organizacje nie wdrożą holistycznej platformy kopii zapasowych, która uwzględnia środowiska fizyczne oraz wirtualne i ułatwia odzyskiwanie informacji administratorom IT.

Materiały firmy Symantec

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ