IDC: NetApp bije rekord

0

Firma badawcza IDC zaprezentowała wyniki swoich najnowszych badań odnośnie rynku pamięci masowych w pierwszym kwartale br. – IDC Worldwide Quarterly Disk Storage Systems Tracker.

Wyniki są bardzo optymistyczne, zarówno cały rynek, jak też niemal wszystkie firmy zanotowały wzrost sprzedaży (chociaż sprzedaż ta była mniejsza niż w czwartym kwartale 2009 r., co zresztą jest normalnym zjawiskiem). Rekordowy wynik odnotowała firma NetApp, której obroty wzrosły o niemal 50 procent.

Rynek zewnętrznych systemów dyskowych

W pierwszym kwartale 2010 r. światowa sprzedaż zewnętrznych systemów dyskowych pamięci masowych wzrosła aż o 17,1% (porównując rok do roku), osiągając 5 mld USD. W tym samym czasie całkowita wartość sprzedaży dyskowych pamięci masowych (macierzy i dysków instalowanych w serwerach) wzrosła o 18,8%, do 6,7 mld USD. W czwartym kwartale 2009 r. sprzedano łącznie 3397 petabajtów przestrzeni dyskowej, co stanowi wzrost o 55,2%.

Na rynku macierzy dyskowych swoją przewagę utrzymał EMC z udziałem 24,6%. Kolejne miejsca- niemal ex aequo – zajęły firmy IBM (11,7%) oraz NetApp (11,1%). Podobnie zgrupowały się firmy na miejscach czwartym i piątym – odpowiednio HP (10,2) oraz Dell (10,1%). W tym okresie rekordowy wzrost obrotów odnotowała firma NetApp (47,4%), ale bardzo duży wzrost miała także firma EMC (37,6%). Żadna firma nie doświadczyła spadku obrotów, najmniejszy wzrost w pierwszej piątce dotknął firmę HP (5%).

Światowa sprzedaż macierzy dyskowych dołączanych do sieci (NAS i Open / iSCSI SAN) wzrosła o 26,3% w pierwszym kwartale br. i osiągnęła poziom 4 mld USD. Na pierwszym miejscu na tym rynku pozostaje EMC z udziałem 28,7%, drugie miejsce przypadło firmie NetApp (13,7%).

Na rynku Open SAN, który wzrósł o 20,3%, przewagę utrzymał EMC – ma 22,2% udziałów, zaś kolejne firme (ex aequo) to IBM i HP (odpowiednio 14 i 13,5%). Wzrost o 44,6% odnotował rynek NAS, a królują na nim firmy EMC (45,1%) oraz NetApp (26,9%). W dalszym ciągu najszybciej rośnie rynek iSCSI SAN – w pierwszym kwartale 2010 r. aż o 45,7%. Pierwsze dwie firmy na tym rynku to Dell (36,9%) oraz NetApp (14,4%).

Jak podkreślają analitycy, w pierwszym kwartale 2010 r. do łask wróciły bardziej zaawansowane systemy pamięci masowych. Wzrosło też zainteresowanie zaprezentowanymi ostatnio przez dostawców systemami do deduplikacji danych, tworzenia warstw pamięci masowych i przechowywania baz danych.

Rynek wszystkich systemów dyskowych

Podsumowując całą sprzedaż systemów dyskowych dla przedsiębiorstw (przy uwzględnieniu także twardych dysków umieszczonych w serwerach), w pierwszym kwartale 2010 r. rynek ten wzrósł o 18,8% (do 6,7 mld USD). Prowadzenie (chociaż nieznaczne) przejęła firma EMC z udziałem 18,2%, kolejne miejsca zajęły firmy HP (18%), IBM (14,2%), Dell (12,7%) oraz NetApp (8,2%). Także tutaj liderem wzrostu była firma NetApp (47,4%), ale warto odnotować także, że wzrost obrotów firmy EMC o 37,6% pozwolił jej wysunąć się na prowadzenie. Żadna z firm nie doświadczyła spadku sprzedaży.

W porównaniu z wynikami czwartego kwartału 2009 r., rynek zewnętrznych systemów dyskowych zmalał o 6,2%, a wszystkich systemów pamięci dyskowych – o 7,8%. Firmy Dell i NetApp są jedynymi w pierwszej piątce, które odnotowały wzrost sprzedaży między czwartym kwartałem 2009 r. i pierwszym kwartałem br.

Na potrzeby tego badania IDC definiuje system pamięci dyskowej jako zbiór elementów – obudowę macierzową zawierającą minimum trzy twarde dyski, kontrolery macierzowe, okablowanie, czasem również kontrolery HBA. System może być sprzedawany jako oddzielne urządzenie lub znajdować się wewnątrz serwera. Analizie finansowej nie podlegała dodatkowa infrastruktura (np. sieci SAN) oraz oprogramowanie zarządzające pamięciami masowymi (z wyjątkiem pakietów dołączonych do systemów dyskowych).

Rynek oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi

Agencja IDC w badaniu Worldwide Quarterly Storage Software Tracker podsumowała także sprzedaż oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi w pierwszym kwartale 2010 r. Rynek ten w tym okresie osiągnął przychód na poziomie 3 mld USD, co oznacza wzrost o 7,2% względem pierwszego kwartału 2009 r., ale spadek o 1,6% względem czwartego kwartału 2009 r. Liderem rynku oprogramowania pozostała firma EMC z udziałem 23% (wzrost o 13,7%). Następne miejsca zajmują Symantec (17,5%, spadek o 0,5%), IBM (14,2%, wzrost o 11%) i NetApp (8,3%, wzrost o 8,1%), zaś na piątym miejscu ex aequo znalazły się firmy CA (3,9%) i HP (3,5%).

IDC podkreśla, że zmodyfikował kryteria doboru oprogramowania do analizy w tym badaniu, co ma odzwierciedlać zmiany rynkowe w ostatnich latach. Teraz rynek został podzielony na osiem funkcjonalnych segmentów: ochrona i odzyskiwanie danych, archiwizacja (w tym archiwizacja poczty elektronicznej), replikacja pamięci masowych, zarządzanie pamięciami masowymi, zarządzaniem urządzeniami pamięci masowych, infrastruktura pamięci masowych, systemy plików i inne.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ