IBM będzie oferował RDX-y

0

IBM podpisał umowę OEM z Tandberg Data, dzięki której w serwerach System x oraz BladeCenter S pojawią się urządzenia RDX do backupu danych, produkowane przez Tandberga.

Na rozwiązania RDX składają się kartridże zawierające w środku mały twardy dysk i „napędy” podłączane do komputera przez port USB, umożliwiające odczyt tych kartridży. Całość – funkcjonująca najczęściej jako rozwiązanie do backupu – charakteryzuje większość zalet twardych dysków (przede wszystkim bardzo szybki dostęp do danych w przypadku konieczności ich odzyskania), przy jednoczesnych zachowaniu podstawowej zalety taśm – możliwości wywiezienia nośnika z backupem poza siedzibę firmy.

Obecnie kartridże RDX oferowane są w pojemnościach 160, 320 i 500 GB. Napędy do ich odczytu dostępne są w dwóch wersjach – zewnętrznej (wolnostojącej) i wewnętrznej, montowanej w miejscu napędu 5,25 cala. Dzięki wykorzystaniu interfejsu USB ich instalacja jest bardzo prosta (dysk jest widziany przez system jako kolejna litera), zaś dzięki wykorzystaniu szybkich twardych dysków w ciągu jednej godziny można zbackupować do 90 GB danych.

Jest to już czwarta umowa OEM firmy Tandberg Data na rodzinę RDX. Wcześniej takie umowy były podpisane z firmami Dell, HP i NEC. Twórcą standardu RDX jest amerykańska firma ProStor Systems, obok Tandberga, na licencji napędy RDX produkuje także firma Imation. Na rynku jest także podobny konkurencyjny produkt od firmy Quantum – GoVault.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ