HP – więcej za mniej?

0

Czasy kiedy firmy dysponowały ogromnymi budżetami IT i wdrażały systemy, które nie wykorzystywały nawet połowy swoich możliwości, minęły bezpowrotnie. Dziś większość przedsiębiorców szuka oszczędności.

Najważniejsi gracze rynku IT zachęcają do konsolidacji systemów. Taka strategia pozwala zaoszczędzić środki przeznaczone na zakup sprzętu oraz zarządzanie infrastrukturą. Choć IBM, Cisco, EMC, Dell, Oracle czy HP podążają w tym samym kierunku, to poruszają się w różnym tempie i nie zawsze wybierają identyczne ścieżki. Podczas styczniowej konferencji „Nowa Era Infrastruktury Konwergentnej”, która odbyła się w Warszawie, swoją strategię przedstawiło HP. – Brak przewidywalności, kłopoty z rosnącymi kosztami, a także rosnąca ilość danych, które coraz trudniej przeszukiwać i gromadzić, sprawiają, że systemy projektowane kilkanaście lat temu nie są przygotowane do wyzwań dzisiejszego świata – tłumaczył Sebastian Pawlak, EG Presales Manager, HP Polska.

Pamięci masowe na nowe czasy

Eric Schmidt, były dyrektor generalny Google wyliczył, że co dwa dni generujemy tyle informacji, ile zostało stworzonych od początku cywilizacji do 2003 roku. To ogromny przeskok. Systemy pamięci masowych muszą sprostać zupełnie nowym zadaniom, takim jak obsługa wielkich zbiorów danych czy praca w środowisku cloud. HP w ostatnich kilkunastu miesiącach odświeżyło portfolio produktów storage. Producent z Palo Alto największe nadzieje pokłada w systemie HP 3PAR StoreServ 700. Macierz jest promowana jako pierwszy na rynku system klasy Tier1 oferowany w segmencie midrange. Ceny macierzy HP 3PAR StoreServ7400 rozpoczynają się od 100 tys. zł, zaś inwestycja w model HP 3PAR StoreServ 7200 wiąże się z wydatkiem 60 tys. zł. Co w zamian? Wszystkie produkty bazują na tej samie architekturze. Poszczególne systemy różnią się pomiędzy sobą jedynie pojemnością oraz wydajnością, do rodziny należą również macierz z najwyższej półki HP 3PAR StoreServ 10400 oraz HP 3PAR StoreServ 10800. Macierz HP 3PAR StoreServ 7000 wykonuje wiele procesów automatycznie, m.in. udostępnianie przestrzeni czy optymalizacja zasobów. – W rezultacie czas poświęcony na zarządzenie jest mniejszy o 90 procent niż w konkurencyjnych rozwiązaniach – wyjaśniał Mariusz Grabowski, Storage Solutions Architect, HP Polska. System obsługuje technologię thin provisioning, a także zaawansowany tiering dla danych plikowych i blokowych . Architektura scale-out oraz funkcjonalność HP Peer Motion pozwalają na skalowanie systemu niemal bez limitów. Inne walory to dostępność 4 kontrolerów czy możliwość zastosowania modelu wyposażonego wyłącznie w dyski SSD. HP umożliwia klientom łatwą migrację z systemów EVA. Narzędzie Smart Start umożliwia import online danych z macierzy do HP 3PAR StoreServ wprost z EVA Command View.

W świecie pamięci masowych coraz większą rolę odgrywają systemy NAS scale-out, potężne platformy, które mają sobie poradzić z wielkimi zbiorami danych. Tego typu urządzenia znajdują się w portfolio EMC, IBM, NetApp czy HP. Mariusz Grabowski prezentował możliwości systemu HP StoreAll Storage. Macierz obsługuje pliki oraz obiekty, jest skalowalna do ponad 1000 węzłów i może przechowywać nawet do 16 petabajtów danych. Na szczególną uwagę zasługuje szybkość wyszukiwania informacji. Na przeszukanie bazy zawierającej 500 milionów plików system potrzebuje niespełna 2 sekundy, w starszych macierzach podobna operacja trwała 42 godziny.

Grabowski przywołał przykład konkurentów, którzy powiększają swoje portfolio w wyniku akwizycji, ale nie za bardzo potrafią poukładać produkty w swoim portfolio. – Oferta takiego vendora zawiera całą gamę produktów, które zaspokajają wszystkie potrzeby klienta. Ale czy kilka różnych rozwiązań, na dodatek niemal każde obsługiwane przez inny system operacyjny, to optymalne rozwiązanie? Zamiast konsolidować zasoby, tworzy się osobne byty. HP zmierza w kierunku konsolidacji systemów pamięci masowych – wyjaśniał

Rewolucja w serwerach

Rewolucja w świecie IT wymaga również gruntownych zmian w architekturze serwerów. HP weszło na ścieżkę innowacji trzy lata temu, wprowadzając na rynek infrastrukturę konwergentną do zastosowań krytycznych. – Nowa era to nowe podejście do mission critical. Do tej pory skupialiśmy się na tym, żeby zapewnić stabilność oraz bezpieczeństwo. Ale nie mniej ważna jest dynamika zmian, pozwalająca jednocześnie zachować jednolitą i znaną infrastrukturę – mówił Sebastian Pawlak. Liczba aplikacji krytycznych wykorzystywanych przez firmy wzrasta. W badaniu przeprowadzonym przez HP taką tendencję dostrzega 73 procent respondentów. Przykłady systemów o znaczeniu krytycznym można mnożyć, są to m.in. bazy danych SQL, Oracle, Sybase, oprogramowanie ERP, BI czy wreszcie platformy wirtualizacyjne,

HP weszło na ścieżkę innowacji trzy lata temu, wprowadzając na rynek infrastrukturę konwergentną do zastosowań krytycznych. W 2011 firma ogłosiła projekt Oddysey. Zakłada on dalszą kontynuację inwestycji w systemie UNIX z jednoczesnym przeniesieniem doświadczeń do świata architektury x86. W listopadzie ubiegłego roku producent poinformował o innowacjach w serwerach Integrity. –Urządzenia zostały wyposażone w procesory Intel Itanium 9500, przenieśliśmy do nich pewne funkcjonalności, dotychczas zarezerwowane dla najbardziej zaawansowanych systemów oraz dodaliśmy kilka nowych usług. Zmiany pozwoliły o 33 procent obniżyć TCO, dziesięciokrotnie szybciej wykrywać zagrożenia oraz zwiększyć wydajność serwera do trzech razy – opowiadał o innowacjach Piotr Zacharek, BCS Product Manager, HP Polska.

Wiele wskazuje na to, że popyt na serwery do zadań specjalnych będzie rosnąć. Jak bezpiecznie wypłynąć na szerokie wody? Piotr Zacharek zaleca początkującym rejs serwerem HP ProLiant DL980 G7. To system opracowany specjalnie z myślą o działaniu w korporacyjnych środowiskach x86, wykorzystujący architekturę PREMA. Redundantna struktura systemu zapewnia większą odporność na awarie poprzez nadmiarowe ścieżki danych, dynamiczny routing czy technologię Intel Rapid Recovery.

Chude lata nie sprzyjają inwestycjom. Ale spowolnienie gospodarcze sprawia, że producenci sprzętu oferują rozwiązania tańsze, a na dodatek oferujące funkcjonalności, z których wcześniej mogły korzystać jedynie wielkie koncerny. Oferta HP jest klasycznym tego typu przykładem. Niewykluczone, że tego typu oferty zachęcą biznes do sięgnięcia po nowe systemy IT.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ