HP – nowa era przechowywania danych

0

Hewlett Packard w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dokonał istotnych zmian w grupie produktów należących do pamięci masowych. W ofercie pojawiły się m.in. nowe macierze HP 3PAR StoreServ 7000 oraz systemy HP StoreOnce Backup .

Polimorficzna prostota to hasło od pewnego czasu towarzyszące prezentacjom najnowszych pamięci masowych HP. Co to oznacza? Producent nie chce tworzyć nowej architektury systemów. Wszystkie urządzenia mają być zarządzanie przez jeden system i wspólną konsolę. Menedżerowie HP nie ukrywają, że w ten sposób chcą wyróżnić swoją ofertę na tle EMC, producenta, który ich zdaniem, zmierza w odwrotnym kierunku. Kolejna istotna zmiana związana jest adaptacją i rozwojem systemów 3PAR, firmy pozyskanej przez HP w 2010 roku. To sprawiło, że na drugi plan zeszły systemy EVA, które powoli będą odchodzić do lamusa. W jednym z folderów reklamowych producenta możemy przeczytać „ Migracja z EVA do 3PAR to pestka”. HP zachęca klientów poszukujących ścieżki rozwoju zakup HP 3 PAR Storve 7000. Funkcja importu online pozwala na szybkie przeniesienie danych z HP EVA do HP 3 PAR Storve 7000 przy użyciu Command View EVA. Producent Palo Alto notuje także postępy w grupie urządzeń do tworzenia kopii zapasowych, a także rozwiązań do wirtualizacji pamięci masowych.

HP 3PAR StoreServ 7000 na szczycie listy przebojów

Jednym z największych przebojów imprezy HP Discover 2012 we Frankfurcie była wspomniana wcześniej macierz HP 3PAR StoreServ 7000. Producent przełamał barierę cenową. Macierz jest promowana jako pierwszy na rynku system klasy Tier1 oferowany w segmencie midrange. Ceny macierzy HP 3PAR StoreServ7400 rozpoczynają się od 100 tys. zł, zaś inwestycja w model HP 3PAR StoreServ 7200 wiąże się z wydatkiem 60 tys. zł. HP oferuje dwa modele 3PAR StoreServ 7000 z wieloma opcjami konfiguracyjnymi do wyboru, m.in. obsługą dysków SSD i pełną konfiguracją SSD. Architektura systemu pozwala na obsługę bloków i plików, a nawet pamięci obiektowej. Atutem macierzy jej otwartość, dzięki czemu istnieje możliwość przenoszenia danych i obciążeń pomiędzy systemami bez zakłócania pracy aplikacji, użytkowników czy usług. Dużym ułatwieniem jest przenoszenie danych pomiędzy dowolnymi modelami systemów HP 3PAR bez konieczności zastosowania dodatkowych warstw zarządzających. System obsługuje technologię thin provisioning, a także zaawansowany tiering dla danych plikowych i blokowych. Integracja HP 3PAR StoreServ z VMware vCenter czy Microsoft System Center zapewnia lepszy wgląd w zasoby pamięci masowej, dostarcza precyzyjnych informacji na temat mapowania maszyn wirtualnych do magazynów danych i wolumenów systemowych. Natomiast HP 3PAR Recovery Manager for VMware vCenter zapewnia administratorom vSphere pełną kontrolę nad kopiami migawkowymi macierzy.

StoreOnce – dane pod troskliwą opieką

Kolejnym produktem z rodziny pamięci masowych, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów jest HP StoreOnce Backup. System wykorzystuje opracowaną w laboratoriach HP technologię deduplikacji HP StoreOnce. Wykorzystując jeden algorytm deduplikacji, HP StoreOnce Bakcup obejmuje wszystkie platformy sprzętowej i programowej ochrony danych w firmie. System charakteryzuje wysoka skalowalność od 4TB do 768 TB. Natomiast szybkość wykonywania kopii zapasowych wynosi od 1TB/godz do 100 TB/godz w przypadku najwyższego modelu HP StoreOnce B6200 Backup. Wszystkie nowe systemy HP StoreOnce Backup oferowane są wraz z HP Store Once Catalyst, który zapewnia zaawansowane opcje kaskadowej replikacji obejmującej wiele lokalizacji. Przykładowo backup ze zdalnego serwera aplikacji może być przeniesiony do centralnego systemu HP Store Once B6200 Backup, a następnie zreplikowany do zapasowego centrum danych i wreszcie zarchiwizowany raz na miesiąc w trzeciej lokalizacji. Na wszystkich etapach dane będą pozostawać w stanie deduplikacji. Natomiast jeśli HP Store Once Catalyst współpracuje z Data Protector 7, serwery aplikacyjne w oddalonych lokalizacjach mogą przesyłać deduplikowane kopie zapasowe bezpośrednio do centrum danych i zachowywać lokalne kopie bez zastosowania dodatkowego sprzętu.

Co dalej?

Najnowsze produkty HP z grupy storage można było zobaczyć podczas ostatniego Discover 2013, odbywającego się w połowie czerwca. Producent przedstawił m.in 3 PAR StoreServ 7450, a należący do grupy urządzeń – All Flash Array. System wykonuje ponad 550 tys. operacji wyjścia – wejścia w ciągu jednej sekundy. Drugi z nowych produktów, HP StoreOnce Virtual Storage Appliance, stanowi rozszerzenie oferty w zakresie rozwiązań software-defined storage. System pozwala obniżyć koszty backupu w małych firmach aż o 65 procent. HP nie zamierza żegnać napędowych taśmowych. David Scott, szef działu pamięci masowych, przedstawił nową bibliotekę taśmową HP StoreEver MSL6480. Taśmy wciąż mają duże znaczenie w archiwizacji. Jak na razie nikt nie wymyślił lepszego pod względem ekonomicznym rozwiązania do przechowywania danych w dłuższych okresach na potrzeby zgodności z regulacjami prawnymi.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ