Hitachi Virtual Storage Platform w PKO Banku Polskim

0

Firma Hitachi Data Systems wdrożyła platformę pamięci masowych Hitachi Virtual Storage Platform w PKO Banku Polskim. W efekcie bank odnotował niemal dwukrotny wzrost wydajności i utrzymał poniżej limitu kluczowe dla swojej działalności opóźnienia zapisu danych.

PKO Bank Polski to największy polski bank detaliczny z sumą bilansową przekraczającą 200 miliardów zł i ponad 6 milionami rachunków ROR. Bank posiada prawie 1200 oddziałów własnych, współpracuje z ponad 1000 placówek agencyjnych i zarządza siecią ponad 3000 bankomatów.

W sferze IT bank wykorzystuje nowoczesną platformę transakcyjną Alnova, działającą na serwerach mainframe. W okresach wzrostu obciążenia platforma przetwarzała blisko dwa tysiące transakcji na sekundę, a stale rosnące potrzeby banku nie mogły być zaspokojone jedynie przez platformy serwerowe. Duże bazy danych musiały być przechowywane na pamięciach masowych, i to od ich wydajności zależała szybkość przetwarzania transakcji czy generowania raportów.

„Dysponowaliśmy wysokiej klasy systemem dyskowym z ogromną pamięcią cache. Mimo to, na przełomie miesięcy oraz dni, na które przypadały terminy obowiązkowych płatności, zdarzało się, że procesory kontrolerów macierzy obciążone były w 100%” – wspomina Maciej Księżycki, Starszy Administrator w Zespole Pamięci Masowych w Departamencie Infrastruktury Informatycznej PKO Banku Polskiego. „Bankowi zależało na wymianie systemu pamięci masowych, ale wszyscy wiedzieliśmy, że taka operacja nie może odbyć się z dnia na dzień. Potrzebnych było kilka miesięcy żmudnych analiz i przygotowań, a także kolejnych kilka miesięcy testów”.

Wysoka wydajność przesądziła o wyborze rozwiązania Hitachi. Dodatkowym atutem była również możliwość wykupienia usług wsparcia technicznego po zakończeniu okresu gwarancji. Dzięki temu, po trzech latach PKO BP będzie mogło nadal wykorzystywać macierze dyskowe zgodnie z obecnym przeznaczeniem lub używać ich np. jako magazyn danych dla środowiska testowego.

Po wdrożeniu nowego systemu pamięci masowych zarówno środowisko transakcyjne Alnova, jak i przetwarzania wsadowe działają stabilnie i wydajnie. Już sama wymiana macierzy, bez zmian serwerów, umożliwiła odnotowanie niemal dwukrotnego wzrostu wydajności i utrzymanie kluczowego dla banku opóźnienia zapisu danych poniżej ustalonego limitu 2,5 milisekundy. Administratorzy PKO BP mogą na bieżąco analizować statystyki wydajnościowe z bardzo dużą dokładnością, co jest niezwykle istotne przy zarządzaniu systemem i w działaniach diagnostycznych.

“Na mnie osobiście największe wrażenie robi dostarczane wraz z macierzami oprogramowanie Hitachi Tuning Manager. Za jego pomocą mam możliwość obserwowania stanu całej macierzy w czasie rzeczywistym w ciągu ostatnich 24 godzin w odstępach jednominutowych. Dane na potrzeby raportów gromadzone są w pełni automatycznie, a same raporty są dobrym punktem wyjścia do analiz szczegółowych” – mówi Maciej Księżycki z PKO BP.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ