Gartner: w 2008 r. macierzy więcej o 11%

0

Najnowsze badanie światowego rynku zewnętrznych macierzy dyskowych przeprowadzone przez firmę Gartner wskazało, że wzrósł on o 11,3% (porównując rok 2008 do 2007), uzyskując wartość 18 mld USD. Tymczasem porównanie czwartych kwartałów obu lat daje już tylko 5% wzrostu.

W ciągu ubiegłego roku na rynku zewnętrznych macierzy dyskowych nie zaszły żadne zmiany na pozycjach liderów. Prowadzenie utrzymało EMC z 25% udziałem. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio IBM i HP (13,6% orz 11,6%). Kolejne miejsca zajęły firmy HDS, Dell, NetApp i Sun. Największym, bo ponad piętnastoprocentowym wzrostem może pochwalić się firma Dell. Mniejsze obroty niż w 2007 r. uzyskała tylko firma IBM (o 16,6 mln USD, czyli 0,7%).

W czwartym kwartale wyniki są już jednak znacznie mniej optymistyczne. Co prawda nie ma zmian na pozycjach poszczególnych firm, natomiast do IBM-a, który miał ujemny wzrost (-8,7%) dołączył Sun Microsystems (-4,1%). Największym wzrostem także w tym okresie może pochwalić się Dell (11,3%). W czwartym kwartale 2008 r. (porównanie rok do roku) rynek zewnętrznych macierzy dyskowych wzrósł już tylko o 5,4%. Zarówno w całym 2008 r., jak i w czwartym kwartale, bardzo duży był wzrost obrotów grupy określonej jako inni producenci – ponad 24%.

W badaniu Gartnera uwzględniono tylko zewnętrzne macierze dyskowe i związany z nimi usługi. Nie uwzględniono oprogramowania do zarządzania nimi oraz infrastruktury sieci Storage Area Network.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ