Gartner: Inwestuj w zarządzanie, a nie w storage

0

Firmy przechowujące wszystkie swoje dane z obawy przed utratą informacji, które mogą okazać się wartościowe i np. konieczne do wykorzystania jako dowód przy rozprawie sądowej, zdecydowanie przepłacają kupując coraz to nowsze systemy pamięci masowych – twierdzą analitycy Gartnera. Wielu szefów działów IT usprawiedliwia konieczność takich zakupów, uzasadniając, że storage jest coraz tańszy. Analitycy polecają jednak rozważenie także innych metod.

Zdaniem Whita Andrewsa, wiceprezesa Gartnera, firmy – zamiast kupować kolejne macierze dyskowe – powinny zainteresować się technologiami, które pozwolą na przeanalizowanie posiadanych danych, w tym np. identyfikację danych powtarzających się i ich eliminację. Drugą skuteczną metodą jest archiwizacja – analiza, które dane są rzadko bądź wcale wykorzystywane i przeniesienie ich na tańsze, chociaż mniej wydajne nośniki. Całość dopełnia technologia, która pozwala określić wartość przechowywanej informacji, a docelowo – eliminację bezwartościowych danych.

Ale takie technologie do tanich nie należą. Według analityków koszt takiego prostego systemu to 10 tys. USD, ale bez problemu może on urosnąć do 3 mln USD w największych przedsiębiorstwach. Do tego dochodzą koszty rocznej obsługi, stanowiące ok. 18% wartości kupionych licencji. Whit Andrews twierdzi jednak, że inwestycja w takie rozwiązanie dość szybko zwraca się, a często nawet nie jest konieczna – wystarczy odrobina zaangażowania w próbę zrozumienia posiadanych przez firmę danych. Według Gartnera, przy tego typu analizie powinno być branych pod uwagę wiele zmiennych, jak stopień wykorzystania danych, ich kontekst, rodzaj wykorzystania biznesowego czy autorytet ich autora.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ