Fuzja roku na rynku storage

0

Avago Technologies przejęło za 6,6 mld USD firmę LSI Corporation. To jedna z najbardziej niespodziewanych akwizycji na rynku pamięci masowych, nie tylko w kontekście mijającego roku, ale również całej historii branży.

Avago Technologies dzięki zakupowi dołączy do pierwszoplanowych graczy na rynku pamięci masowych. Połączenie zwiększy skalę działalności spółki i zdywersyfikuje przychody oraz bazę klientów. Firma LSI Corporation znana jest z produkcji kontrolerów RAID oraz dysków SSD do stacji roboczych, serwerów i zastosowań profesjonalnych. Warto przypomnieć, że w 2011 roku LSI sprzedało NetApp swoją dywizję Engenio, zajmującą się produkcją macierzy dyskowych. W 2013 roku przychody LSI wyniosą 2,500 mld USD, co oznacza 6 proc. spadek w ujęciu rocznym.

Avago Technologies to firma o zasięgu globalnym, zajmująca się projektowaniem oraz produkcją półprzewodników dla ponad 40 tysięcy klientów. Avago sprzedaje 6,5 tys. produktów do klientów OEM reprezentujących takie branże jak: komunikacja bezprzewodowa i przewodowa, systemy elektroniki przemysłowej, elektronika konsumencka. Firma posiada dwie siedziby w Singapurze oraz w Stanach Zjednoczonych (San Jose). Tegoroczne przychody Avago Technologies osiągną poziom 2,520 mln USD, o 7 proc. więcej niż w 2012 roku.

Należy zaznaczyć, że drugą co do wielkości tegoroczną akwizycją na rynku pamięci masowych, było przejęcie firmy Virident przez WD. Wartość tej transakcji wyniosła 695 mln USD. Swojego rodzaju ciekawostką jest fakt, iż w 2012 roku łączną wartość akwizycji w branży storage osiągnęła 6,9 mld USD. Poniżej prezentujemy zestawienie największych przejęć w segmencie pamięci masowych.

Rok Firma przejmowana Nabywca Cena w mld USD
2001 Compaq* HP 25.0
2005 Veritas Symantec 11.0
2011 Autonomy* HP 10.3
1998 Digital Equipment* Compaq 9.6
2009 Sun* Oracle 7.4
2013 Avago LSI 6.6

* Nie tylko pamięci masowe

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ