Fujitsu – wyprawa w chmury

0

Fujitsu to kolejny z koncernów, który stawia na cloud computing. Producent podczas dorocznej imprezy Visit w Monachium zaprezentował nową platformę Fujitsu Cloud oraz zestaw zintegrowanych usług Dynamic Cloud. – Dzięki pełnemu zestawowi usług w zakresie przetwarzania w chmurze jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom jeszcze więcej – obiecuje Rolf Shwirz, CEO w Fujitsu.. Czy producent posiada na tyle silne argumenty, aby stać się jednym z pierwszoplanowych graczy w tym tworzącym się segmencie rynku?

Podczas konferencji prasowej, towarzyszącej konferencji Visit, menedżerowie Fujitsu opowiadali o zaletach nowego modelu usług, ale wskazywali również na wyzwania jakie niesie ze sobą niesie. Rolf Schwirz zaznaczył, sukces odniosą gracze z bogatym doświadczeniem w zakresie produkcji i świadczenia usług. O ile szerokie portfolio produktów Fujitsu jest powszechnie znane w branży, o tyle działalność usługowa już nieco mniej. Rolf Schwirz przekonywał, że również na tym polu firma posiada osiągnięcia. Fujitsu posiada na całym globie placówki świadczące usługi typu IT help desk, zarządzanie aplikacjami czy infrastrukturą IT, nota bene jedna z nich znajduje się w Łodzi, gdzie pracuje około 300 osób.

Menedżerowie Fujitsu mówili również o ewolucji zachodzącej w świecie IT. W latach 90. ubiegłego wieku centralnym urządzeniem był komputer, po kilkunastu latach życie przeniosło się do sieci. To jednak nie koniec zmian. Już wkrótce świat IT ma być zorientowany na człowieka, będącego w centrum zachodzących procesów. Cyfryzacja prowadzi do lawinowego przyrostu danych generowanych nie tylko przez komputery, ale mobilne terminale, sensory czy inteligentne liczniki coraz powszechniej stosowane w energetyce. Magazynowanie danych stanie się dla wielu firm i użytkowników indywidualnych problemem i będą je umieszczać poza zasobami lokalnymi.

Niemniej transformacja nie będzie łatwym procesem, ze względu na konieczność współdziałania aplikacji pochodzących od różnych dostawców, odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa. – Wdrożenie profesjonalnych usług opartych ma modelu cloud to trudna strategia. Aby wszystko zadziałało prawidłowo potrzebne są data center, sieci, fizyczna infrastruktura, eksperci od aplikacji, konsultanci czy wreszcie lokalni partnerzy, dysponujący fachową wiedzą – mówił Richard Christou wiceprezes Fujitsu.

Punkt zwrotny. Czas na zmiany

Wśród prezentacji wygłaszanych przez uczestników Visit 2010, na szczególną uwagę zasługuje referat „Cloud Matters. But what’s in for me?”. Jego autor Andre Kiehne, wiceprezes ds. usług, Fujitsu Technology Solutions, zwrócił uwagę na zmiany zachodzące we współczesnym świeci i konieczność przystosowania się branży IT do nowych warunków. Oprócz innowacji technologicznych następuje zmiana pokoleniowa. Grupa wiekowa 35-50 w ciągu najbliższych 15 lat w Niemczech zmniejszy się o 28 procent, a w Wielkiej Brytanii o 15 procent. Wzrośnie znaczenie tzw. Millennials, ludzi pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. To grupa o nowych nawykach, rozmiłowana w mediach społecznościowych, gadżetach, mobilnych terminalach. Już dziś co trzeci internauta ma swoje konto na Facebooku. Użytkownicy sieci spędzają 700 miliardów minut miesięcznie na portalach społecznościowych. Zaskakujące zmiany zachodzą również na teleinformatycznym rynku. Kto jeszcze kilka lat temu spodziewał się, że Google bądź Amazon będą odgrywać pierwszoplanowe rolę wśród dostawców usług IT? W przypadku tej drugiej firmy przychody ze sprzedaży internetowego sklepu pozostają na stałym poziomie, natomiast wpływy z usług cloud rosną w tempie 30 procent. Inny nowy trend to inwazja mobilnych terminali, wiele na to wskazuje, że w 2012 roku na świecie zostanie sprzedanych więcej smartfonów niż tradycyjnych pecetów.

– Znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym. Przetwarzania w chmurze szybko zmienia reguły gry. Dziś usługi serwisowe są motorem napędowym rynku – przekonywał Kiehne. Według prognoz Merill Lynch w przyszłym roku rynek cloud computingu osiągnie wartość 160 miliardów dolarów, natomiast z badań własnych opracowanych przez Fujitsu wynika, że do 2013 roku około 25 procent usług IT oferowanych będzie oferowanych w modelu cloud.

Ograniczone możliwości budżetów IT, brak wykwalifikowanej kadry,złożoność nowych procesów oraz rosnąca konsumpcja energii – to zdaniem Kiehne główne czynniki, które wymuszą na wielu firmach migrację do prywatnych i hybrydowych środowisk przetwarzania poza siecią. -Za korzystanie z przechowywanie danych aplikacji, powinniśmy płacić tak jak dziś płacimy za wodę czy energię – kończył swoje wystąpienie Kiehne.

Nowa chmura od Fujitsu

Usługi Dynamic Cloud oferowane przez Fujitsu oparte są na platformie Global Cloud i zaliczają się do kategorii Infrastructure as a Service („infrastruktura jako usługa”). Dynamic Cloud umożliwia przenoszenie aplikacji w miarę migracji usług w przedsiębiorstwie oraz obsługę kluczowych procesów biznesowych. Fujitsu gwarantuje również hosting lokalny i kopie lustrzane danych w strategicznych punktach na całym świecie, co pozwala przezwyciężyć problemy z opóźnieniem przy zdalnym wykonywaniu usług, a tym samym umożliwiają świadczenie usług internetowych i dostęp na żądanie do aplikacji w dowolnym czasie oraz w dowolnym miejscu. Firma ponadto zapewnia spójność wszystkich elementów środowiska przetwarzania poza siecią lokalną, takich jak dynamiczne i elastyczne wykorzystanie zasobów, gwarantowany poziom usług, ceny, rozliczenia i pomoc techniczna, bez względu na miejsce wdrożenia.

Wprowadzenie platformy Global Cloud byłoby niemożliwe bez budowy globalnej sieci energooszczędnych centrów przetwarzania danych o poziomie bezpieczeństwa Tier 3+. Fujitsu zapowiada, że pierwsze implementacje zostaną uruchomione w kwietniu 2011 r.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ