Finansowa restrukturyzacja Tandberg Data

0

Po dwóch dniach, gdy na giełdzie w Oslo zawieszone były notowania akcji spółki Tandberg Data, dziś przywrócono handel tymi walorami. To m.in. efekt pozytywnych negocjacji między spółką, a jej inwestorem.

Handel akcjami Tandberg Data został zawieszony w środę (21 stycznia 2009 r.), na poziomie 0,75 korony norweskiej (0,11 USD), gdy spółka ujawniła problemy ze spłatą swoich długów. Dzisiaj, mimo ogłoszonej umowy ze swoimi wierzycielami, nie udało się uniknąć bardzo dużego spadku cen akcji – do 0,20 korony (76%).

Głównym powodem, dla którego zarząd giełdy w Oslo zdecydował się zawiesić notowania Tandberg Data, był brak zdolności spółki do wykupienia swoich obligacji od inwestora Cyrus Capital Partners. Termin wykupienia mijał 31 grudnia 2008 r. Po przeprowadzonych dziś negocjacjach czas wykupienia obligacji przedłużono do 31 marca 2009 r. Umowa zakłada też możliwość przekształcenia części obligacji w akcje, dzięki czemu Cyrus mógłby się stać udziałowcem Tandberg Data. Spółka uzyskała też prawo emisji kolejnego pakietu akcji.

Pat Clarke, prezes zarządu Tandberg Data, przyznał, że jego firma zadłużyła się zbyt mocno, co powodowało duży odpływ gotówki. Wyraził też nadzieję, że proces restrukturyzacji pozwoli na utrzymanie płynności finansowej i odzyskanie zaufania inwestorów.

Arthur Kilian, odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań Tandberg Data m.in. w Polsce, powiedział w rozmowie ze Storagefocus, że fakt zawieszenia notowań akcji Tandberg Data na giełdzie w Oslo nie miał żadnego wpływu na naszą działalność handlową w Polsce: – Cały czas prowadzimy sprzedaż, realizujemy zobowiązania gwarancyjne i oferujemy wsparcie techniczne.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ