EMC wchodzi w prywatne chmury

0

W Bostonie zakończyła się 10 edycja konferencji EMC World – dorocznego spotkania użytkowników systemów pamięci masowych i innych rozwiązań do zarządzania informacją firmy EMC.

W tym roku EMC postawił wszystko na jedną kartę, ogłaszając rozpoczęcie ery prywatnych chmur obliczeniowych i przedstawiając swoje systemy, które zaspokoją potrzeby użytkowników w tym zakresie w dziedzinie pamięci masowych. Do oferty producenta trafi m.in. system do wirtualizacji macierzy dyskowych w rozproszonym środowisku, oprogramowanie przyspieszające proces deduplikacji i system umożliwiający przenoszenie danych pomiędzy warstwami storage w ramach jednego logicznego woluminu.

EMC połączy macierze na całym świecie

Najnowsze dziecko EMC – system VPLEX – będzie w stanie zwirtualizować macierze dyskowe rozproszone po całym świecie i połączyć je w jeden system. Zdaniem przedstawicieli firmy, to bardzo ważny krok w kierunku budowy prywatnych chmur obliczeniowych czy systemów disaster recovery.

Sama koncepcja jest bardzo ambitna i do tej pory nie była realizowana przez żadnego dostawcę. Rozwiązanie EMC umożliwi połączenie rozproszonych geograficznie macierzy dyskowych w jedną logiczną pulę zasobów, przy zachowaniu możliwości uzyskania szybkiego i bezpiecznego dostępu do danych, a jednocześnie chroniąc przed skutkami katastrof, w wyniku których unieruchomione zostaje jedno z centrów przetwarzania danych.

Na system VPLEX będą składały się cztery rozwiązania. Dostępne już dziś VPLEX Local i VPLEX Metro są w stanie obsługiwać odpowiednio połączenia wewnątrz centrum danych i w niewielkich sieciach rozległych. Systemy VPLEX Geo i VPLEX Global rozszerzą tę funkcjonalność o możliwość wirtualizacji macierzy dyskowych odpowiednio na całym kontynencie i całym świecie.

EMC twierdzi, że rozwiązanie to jest w stanie w krótkim czasie przenieść nawet tysiące działających wirtualnych maszyn i petabajty danych na bardzo duże odległości. Producent zapewnia, że nowe rozwiązanie jest wysoce skalowalne, a w swojej pracy dużo uwagi poświęca problemom związanym z opóźnieniami, przepustowością i spójnością przenoszonych danych. EMC opatentował tę technologię jako AccessAnywhere i zapowiedział, że być może trafi ona także do innych produktów tego producenta.

Rozwiązanie VPLEX jest instalowane pomiędzy serwerami i macierzami dyskowymi oferującymi możliwość blokowego zapisu danych (nie ma możliwości wirtualizacji serwerów NAS). Składają się na nie dwa directory VPLEX połączone w klaster wysokiej dostępności, każdy z nich jest wyposażony w wielordzeniowe procesory Intel Xeon, 32 GB pamięci podręcznej oraz porty Fibre Channel 8 Gb/s do podłączenia serwerów i pamięci masowych.

Rozwiązanie VPLEX wspiera większość oferowanych dotychczas przez EMC i konkurencję macierzy dyskowych oferujących blokowy zapis danych, współpracuje także z większością systemów klastrowych, systemów operacyjnych, platform wirtualizacyjnych (VMware vSphere z modułem VMotion oraz Microsoft Windows Server 2008 R2 Hyper-V z modułem Live Migration) i urządzeń infrastruktury sieci Storage Area Network. Według EMC, VPLEX może być wykorzystany także w środowisku, gdzie macierze są już wirtualizowane przy wykorzystaniu IBM SAN Volume Controller (SVC) – wirtualizator ten jest widziany przez VPLEX jako kolejna macierz dyskowa – a więc tym samym VPLEX wspiera wszystkie rozwiązania wspierane dotychczas przez IBM SVC.

Na klaster VPLEX Local mogą składać się maks. cztery moduły VPLEX, czyli osiem directorów. Rozwiązanie to może obsłużyć do 8 tys. wirtualnych woluminów, zapewniając bezprzerwowe przenoszenie danych pomiędzy systemami storage firmy EMC i konkurencyjnymi w pojedynczym centrum przetwarzania danych.

VPLEX Metro jest w stanie połączyć dwa oddalone od siebie o maks. 100 km klastry VPLEX, zachowując możliwość przenoszenia danych pomiędzy centrami danych (jak podaje producent, maksymalny czas odpowiedzi systemu to 5 ms). VPLEX Metro może obsłużyć do 16 tys. woluminów, gdzie aplikacje mogą łączyć się z danym woluminem od razu w dwóch lokalizacjach.

Systemy VPLEX Local i Metro są już dostępne w sprzedaży. Są licencjonowane w zależności od obsługiwanej pojemności. Ceny systemów VPLEX Local zaczynają się od 77 tys. USD, a licencji subskrypcji – od 26 tys. USD. Kolejnym etapem tej podróży, zapowiedzianym przez EMC na 2011 r., mają być systemy VPLEX Geo i VPLEX Global, które rozciągną możliwość wirtualizowania pamięci masowych odpowiednio na cały kontynent i cały świat.

Data Domain przyspiesza

Drugim ważnym wydarzeniem konferencji EMC World – obok prezentacji rozwiązania VPLEX – była premiera oprogramowania DD Boost, które jest w stanie tak przetworzyć na serwerze mediów dane przeznaczone do backupu, że proces ich deduplikacji może być przyspieszony nawet do 50%.

Oprogramowanie DD Boost jest instalowane na serwerze mediów i działa tylko z macierzami przejętej rok temu przez EMC firmy Data Domain. W tej chwili może być zintegrowane z oprogramowaniem do backupu Symantec NetBackup lub Backup Exec (wkrótce – w drugiej połowie br. – będzie wspierać także oprogramowanie EMC NetWorker). DD Boost identyfikuje i analizuje segmenty przychodzących danych. Identyfikatory tych segmentów są porównywane z tymi znajdującymi się na macierzy Data Domain, nowe segmenty są kompresowane na serwerze mediów i w takiej postaci przesyłane do macierzy, oszczędzając tym samym przepustowość lokalnej sieci i czas potrzebny na transfer danych.

Według przedstawicieli EMC, oszczędności na serwerze mediów dzięki DD Boost mogą sięgać od 20 do 40 procent. Szybkość transferu danych może wzrosnąć nawet o 50%. W przypadku macierzy DD880 uzyskano transfer 8,8 TB/godz., podczas gdy wcześniej wynosił on 5,4 TB/godz.

Warunkiem do poprawnej pracy rozwiązania DD Boost jest posiadanie dowolnej macierzy dyskowej Data Domain i oprogramowania Symantec Backup Exec lub NetBackup (a wkrótce także EMC NetWorker). EMC nie podał planów odnośnie rozszerzenia tej listy o kolejnych producentów oprogramowania do backupu. Nie ujawniono też planów stworzenia interfejsu programistycznego dla producentów oprogramowania do backupu, które już teraz jest w stanie obsługiwać także macierze dyskowe Data Domain.

FAST 2 czyli warstwy wewnątrz woluminów

Oferowana dotychczas przez EMC technologia FAST (Fully-Automated Storage Tiering) pozwala na przenoszenie całych logicznych woluminów z danymi (LUN) pomiędzy warstwami pamięci masowych i różnej wydajności/czasie dostępu i cenie za jednostkę pojemności (SATA-FC-SSD). Jednak nie zawsze wszystkie dane wewnątrz jednego woluminu muszą znajdować się w warstwie o tej samej wydajności. Dlatego stworzono drugą wersję tej technologii: FAST 2.

FAST 2 pozwala na automatyczne przenoszenie danych znajdujących się w tym samym logicznym woluminie między warstwami. Zdefiniowane wcześniej polityki analizują częstotliwość dostępu do danych i związane z nią ewentualne opóźnienia.

Technologia FAST 2 jest zintegrowana z oprogramowaniem EMC Unisphere przeznaczonym do zarządzania macierzami dyskowymi CLARiiON i Celerra (Unisphere może być wykorzystywany bezpośrednio lub w środowisku VMware). Do sprzedaży trafi także nowa, odświeżona wersja tego oprogramowania, w której przyspieszono m.in. generowanie raportów.

Dzięki FAST 2 dane mogą też być automatycznie kompresowane przez kontroler macierzowy na poziomie bloków, co dotyczy najczęściej nieaktywnych danych na dyskach SATA – pozwala to na odzyskanie przestrzeni dyskowej.

FAST 2 nie jest jednak w stanie zareagować w czasie rzeczywistym na nagłe przyrosty żądań zapisu lub odczytu danych na macierzy. Stąd kolejnym nowym rozwiązaniem zaprezentowanym przez EMC jest FAST Cache dla macierzy CLARiiON CX4 i Celerra NS. Wykorzystuje ona warstwę z dyskami SSD do odczytu i zapisu danych w momentach nieprzewidywanego wzrostu obciążenia.

Rozwiązania FAST 2, FAST Cache oraz nowa wersja Unisphere mają pojawić się w sprzedaży w trzecim kwartale br.

Nowa sieciowa strategia EMC

Uzupełnieniem oferty EMC dla centrów danych i tworzonych przez nie prywatnych chmur ma być nowa strategia związania z sieciami Ethernet. W ciągu kilku najbliższych miesięcy EMC planuje wprowadzić do oferty rozszerzony pakiet narzędzi ułatwiających określanie parametrów sieci, ich analizę, projektowanie i migrację do konwergentnych sieci, a także rozszerzyć portfolio konwergentnych usług sieciowych dla środowisk Ethernet, włączając w to planowanie, projektowanie i wdrażanie wieloprotokołowych sieci (FCoE, CEE, iSCSI, NAS) oraz wsparcie dla nich.

EMC zapowiedział także wprowadzenie do oferty konwergentnych przełączników IP firmy Brocade w ramach programu EMC Select. W sprzedaży znajdą się różne urządzenia, wspierające protokoły Fibre Channel over Ethernet (FCoE), Converged Enhanced Ethernet (CEE), iSCSI oraz Network Attached Storage (NAS). Trafią one do oferty w trzecim kwartale br. W sprzedaży będą m.in.:

  • 24- i 48-portowe przełączniki Brocade FCX z portami 1 Gb/s,
  • kompaktowe, wydajne przełączniki Brocade TurboIron 24X o niskich opóźnieniach, z portami 1 i 10 Gb/s,
  • zaawansowane routery Brocade NetIron MLX wspierające rozwiązania Data Center Bridging (DCB) i Converged Enhanced Ethernet (CEE),
  • przełączniki brzegowe Brocade NetIron CES 2000 z portami 10 Gb/s,
  • kontrolery dostarczania aplikacji Brocade ServerIron ADX.

Jak zapowiedział EMC, do oferty tego producenta trafią też najnowsze przełączniki Cisco Nexus oferujące łączność w protokołach FCoE i CEE z prędkością 10 Gb/s.

EMC ułatwi też konfigurowanie środowiska pamięci masowych. Nowe oprogramowanie EMC Ionix Storage Configuration Advisor 2.0 automatyzuje konfigurację pamięci masowych, szczególnie przy wykorzystaniu ich w systemach wirtualnych. SCA 2.0 do pozyskiwania odpowiednich informacji z systemów pamięci masowych nie wymaga instalowania agentów, dostarcza szczegółowe raporty odnośnie pracy systemów pamięci masowych i analizy trendów, które pomogą usprawnić wprowadzanie zmian w systemach storage i procesach zarządzania konfiguracją. SCA 2.0 proaktywnie wyszukuje podatności infrastruktury pamięci masowych na brak zgodności z obowiązującymi w firmie przepisami, wskazówkami producentów i najlepszymi praktykami i przedstawia te informacje administratorom.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ