EMC ViPR w nowej odsłonie

0

Firma EMC zaprezentowała rozwiązanie ViPR 2.0 — zdefiniowaną programowo platformę pamięci masowej, która z upraszcza zarządzanie zarówno istniejącymi, jak i nowymi infrastrukturami pamięci tego typu.

ViPR 2.0 toruje klientom drogę do trzeciej platformy IT, pozwalając im zarządzać istniejącą i nową infrastrukturą pamięci masowej w spójny, w pełni automatyczny sposób. Platforma ViPR jest też zintegrowana z narzędziami do zarządzania i koordynacji wyższego poziomu firm VMware, OpenStack i Microsoft, dzięki czemu pamięć masowa może być częścią szerszych przepływów pracy w centrum przetwarzania danych.

Zaletą zdefiniowanej programowo platformy pamięci masowej EMC ViPR jest odseparowanie „płaszczyzny sterowania” (która za pomocą narzędzia ViPR Controller umożliwia centralne zarządzanie różnymi funkcjami macierzy pamięci masowej, w tym wykrywaniem, przydzielaniem zasobów i raportowaniem) od „płaszczyzny danych” (czyli zaawansowanych usług ViPR Data Services w zakresie danych, które obejmują wszystkie macierze pamięci masowej i udostępniają np. funkcje do obsługi obiektów dla platform opartych na plikach lub funkcje do obsługi bloków dla platform opartych na powszechnie dostępnym sprzęcie).

Nowe usługi ViPR Data Services: obsługa nowych typów pamięci masowej i aplikacji

Oprócz narzędzi do zarządzania udoskonalono również usługi ViPR Data Services. W oparciu o narzędzie EMC ScaleIO do istniejących już funkcji dla obiektowej pamięci masowej i obsługi protokołu HDFS dodano wsparcie dla powszechnie dostępnych napędów, a także danych w blokach.

ViPR 2.0 oferuje też obsługę wielu lokalizacji dzięki zaawansowanym, nowym narzędziom dostosowanym do pamięci masowej w skali globalnej, które zapewniają dostęp do danych, ich integralność i ochronę. Usługi ViPR Object Data Services mogą teraz obejmować wiele lokalizacji i oferują nowoczesne, zgłoszone do opatentowania funkcje georeplikacji i obsługi infrastruktur rozproszonych geograficznie, zapewniając tym samym nowe poziomy efektywności i wydajności. Usługi te wyposażono też w dodatkowe funkcje pozwalające zapewnić zgodność z przepisami, takimi jak wymogi federalne, regulacje z dziedziny ochrony zdrowia i inne przepisy branżowe. Obsługują one również interfejs API systemu pamięci masowej adresowanej treścią Centera CAS (Content Addressable Storage). W ten sposób klienci korzystający z rozwiązań EMC Centera mogą zachować funkcje archiwizacji i opcje zapewniające zgodność z przepisami oferowane przez ich aplikacje na każdej platformie obsługiwanej przez ViPR bez konieczności wprowadzania zmian w oprogramowaniu. Co ważne, nowe usługi ViPR Data Services zapewniają dostęp do danych niezależnie od czasu i miejsca, w którym znajdują się zarówno użytkownicy, jak i dane.

System ViPR 2.0 wyposażono też w nowe usługi ViPR Block Services, które bazują na oprogramowaniu serwera sieci SAN EMC ScaleIO. Udostępniają one funkcje do obsługi pamięci masowej na poziomie bloków dla wszystkich powszechnie dostępnych macierzy pamięci masowej zarządzanych przez system ViPR.

Udoskonalone narzędzie ViPR Controller: droga do trzeciej platformy IT

Narzędzie ViPR Controller bezpośrednio i z wykorzystaniem nowej wtyczki OpenStack Cinder obsługuje teraz powszechnie dostępny sprzęt, a także jeszcze więcej macierzy pamięci masowej. Pełna lista macierzy obsługiwanych bezpośrednio obejmuje produkty EMC, Hitachi Data Systems i NetApp, a także powszechnie dostępną pamięć masową. Dodatkowo dzięki wtyczce OpenStack Cinder ViPR obsługuje też macierze firm Dell, HP i IBM. Dzięki rozszerzonej zgodności ViPR może teraz pracować ze znaczną większością macierzy pamięci masowej dostępnych dziś na rynku. Ponadto rozwiązanie ViPR 2.0 umożliwia zarządzanie za pomocą jednego panelu, klienci mogą więc automatyzować i standaryzować zarządzanie istniejącą infrastrukturą pamięci masowej, a przy tym uwzględnić obsługę nowej infrastruktury pamięci masowej w oparciu o reguły.

ViPR 2.0 rozszerza też wsparcie dla macierzy EMC przez lepszą integrację i kontrolę rozwiązań EMC VPLEX i EMC RecoverPoint. W tym aspekcie dodano również funkcje obsługi wielu lokalizacji i rozszerzoną obsługę wielu podmiotów, co pozwala korzystać ze środowisk pamięci masowej o dużej skali geograficznej, które obejmują setki podmiotów w wielu miejscach — a wszystko to w ramach jednej przestrzeni nazw.

Udoskonalone pakiety pamięci masowej zdefiniowanej programowo

ViPR SRM Suite i ViPR Service Assurance (SA) Suite, pakiety oprogramowania zdefiniowanej programowo pamięci masowej EMC, zostały poddane znacznej optymalizacji. Ich modernizacja zapewni klientom maksymalną przejrzystość złożonych środowisk obejmujących produkty różnych producentów. Oprócz obsługi szerokiej gamy platform EMC i innych firm oprogramowanie ViPR SRM zapewnia lepszą integrację z rozwiązaniami ViPR i VPLEX. Wyposażono je m.in. w nowe funkcje rozliczeniowe, pozwalające przedsiębiorstwom oferować infrastrukturę informatyczną jako usługę na wyższym poziomie. Wśród udoskonaleń oprogramowania ViPR SRM warto też wymienić zoptymalizowane zarządzanie wirtualną pamięcią masową za pomocą konsoli ViPR. Pakiet Service Assurance Suite (SAS) 9.3 oferuje natomiast integrację z systemem VMware NSX — dzięki temu zapewnia szczegółowy wgląd w infrastrukturę obliczeniową i sieciową zarówno w środowiskach fizycznych, jak i wirtualnych.

Platforma EMC ViPR 2.0 pojawi się na rynku w II kwartale 2014 r., podobnie jak oprogramowanie ViPR SRM i SAS 9.3.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ