Eksplozja pamięci NAND flash

0

Popularność tabletów przyczyni się do większego wykorzystania pamięci NAND flash. Według danych firmy iSuppli w 2011 rok przyniesie blisko pięciokrotny wzrost pojemności w porównaniu z rokiem 2010. Tablety, które trafią do klientów w bieżącym roku, zużyją 2,3 miliarda gigabajtów pamięci.

W najbliższych latach pojemność pamięci NAND flash przeznaczonych dla tabletów będzie systematycznie rosnąć, by w 2014 roku osiągnąć wartość 12,3 miliardów GB. NAND flash jest stosowany w tabletach do przechowywania muzyki, zdjęć, filmów czy elektronicznych książek. W tym roku pojemność NAND flash wykorzystywanej w tabletach, stanowić będzie 11.8 procent łącznej globalnej podaży tej pamięci. W ubiegłym roku współczynnik ten wynosił 4,3 procent, iSuppli przewiduje, że za trzy lata udział ten wzrośnie do 16 procent.

Dee Nguyen analityk z iSuppli dzieli tablety na dwie grupy. Pierwszą stanowią iPad oraz urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android. To produktu przeznaczone głównie do konsumpcji Internetu, dla nich pojemność nie jest kwestią kluczową. Analitycy wyliczają, że średnia pojemność iPada wyniesie 27,1 GB, natomiast dla pozostałych tabletów 41,5 GB. Do drugiej grupy urządzeń analitycy zakwalifikowali produkty HP, Lenovo czy Samsunga, bazujące na systemie operacyjnym Windows i platformie Intela. Tablety tych producentów będą miały na pokładzie SSD o pojemności 32 lub 64 GB. Zapotrzebowanie na bardziej pojemne dyski w tej grupie użytkowników będzie wyższa. Jednak taka sytuacja nie pozostanie bez wpływu na cenę tabletów. W rezultacie ich oferta będzie mniej atrakcyjna i odstraszy niektórych klientów. Dlatego iSuppli przewiduje, że największy wpływ na konsumpcję pamięci NAND flash będą miały tablety typu iPad.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ