Dyski twarde. Seagate spycha WD z pozycji lidera

0

Ostatni kwartał 2011 roku przyniósł zmianę pozycji lidera na rynku dysków twardych. Na pierwszej miejsce wysunął się Seagate z blisko 47 procentowym udziałem w rynku – informuje agencja badawcza IHS iSuppli.

Przetasowania to pokłosie ubiegłorocznej powodzi w Tajlandii, w wyniku, której mocno ucierpiały fabryki Western Digital. W czwartym kwartale ubiegłego roku producent sprzedał 28,5 mln dysków, co oznacza 51 procentowy spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem. Seagate w tym samym okresie zmniejszył sprzedaż dysków tylko o 8 procent – z 50,8 mln do niespełna 47 mln. W rezultacie Seagate kontrolował 38 procent globalnego rynku, zaś Western Digital 23 procent. Pozostali gracze – Toshiba, Hitachi GST oraz Samsung sprzedali w czwartym kwartale odpowiednio: 19 mln, 17 mln i 11 mln dysków. Łącznie w czwartym kwartale światowa sprzedaż dysków twardych osiągnęła poziom 123,3 mln sztuk, o 30 procent mniej niż w kwartale poprzedzającym.

IHS iSuppli przewiduje, że ceny dysków twardych zaczną nieznacznie spadać pod koniec pierwszego kwartału. Ale analitycy nie wierzą, że ceny powrócą do poziomu sprzed powodzi. Jedną z głównych przyczyn są fuzje, które zmniejszyły liczbę konkurujących producentów. Ponadto firmy będą musiały uporać się z kosztami związanymi z przeniesieniem produkcji oraz odbudowy zakładów. IHS iSuppli uzależnia też ceny dysków twardych od ilości sprzedanych ultrabooków. Jeśli spotkają się z dużym zainteresowaniem klientów, ceny HDD utrzymają się przez cały 2012 rok na wysokim poziomie.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ