Dyski SSD w przedsiębiorstwie

0

Za pierwsze dyski SSD uznaje się pamięci ferrytowe stosowane w okresie wykorzystywania komputerów, których budowa oparta była na lampach elektronowych.

Zainteresowanie tym standardem powróciło w latach 80. wraz z rozwojem technologii półprzewodnikowej, jednak na poważny rozkwit nie było szans ze względu na bardzo wysokie ceny. Technologia trafiła do powszechnego użytku w latach 90 jako pamięci flash, a po roku 2000 trafiła pod strzechy w postaci małych przenośnych nośników danych. W chwili obecnej jest to obok HDD powszechnie stosowany standard w produkcji dysków twardych.Należy rozróżnić zastosowanie dysków SSD na rynkach konsumenckich oraz w biznesie. Na rynku konsumenckim dyski SSD są coraz bardziej dostępne cenowo, a dzięki dużej odporności na przeciążenia, małemu poborowi mocy, a także niewielkim rozmiarom i wadze zainteresowanie nimi systematycznie rośnie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla urządzeń przenośnych niwelujące liczne ograniczenia i znacznie podnoszące mobilność urządzenia, a także jego parametry. W przypadku rynku biznesowego, dyski SSD posiadają liczne cechy świadczące o tym, że ich popularność powinna być duża. Są znacznie mniej awaryjne od dysków HDD, pobierają mniej energii, nie nagrzewają się, więc nie wymagają tak intensywnego chłodzenia, są też bardzo odporne i wytrzymałe, a także znacznie szybsze od konkurencyjnego standardu. Niestety ceny dysków SSD Enterprise nie są jeszcze na poziomie pozwalającym na ich powszechne stosowanie. W segmencie biznesowym dyski SSD są przeznaczone głównie do aplikacji wymagających bardzo dużej wydajności oraz dostępności. Zazwyczaj są to aplikacje o znaczeniu krytycznym dla działania firmy, a ich strategiczne znaczenie jest kluczowe dla funkcjonowania firmy. W tych przypadkach elastyczność cenowa popytu jest znacznie większa, w pozostałych zastosowaniach wykorzystuje się tradycyjne, znacznie tańsze rozwiązania HDD.

Dla kogo dyski SSD?

Ze względu na swoją budowę i różnice w funkcjonalności dyski mają różne zastosowania. Największa różnica w wydajności pomiędzy dyskami SSD, a tradycyjnymi dyskami HDD ujawnia się przy losowym dostępnie do danych. Dane w tradycyjnych dyskach zapisane są na tzw. talerzach, a odczyt danych odbywa się za pomocą igły. Jeżeli dostęp do danych ma być losowy, wtedy wspomniana igła potrzebuje dostępu do różnych miejsc na talerzu, co wymaga fizycznego ruchu igły oraz talerza i powoduje wprowadzenie znacznych opóźnień w dostępnie do danych. W przypadku dysków SSD problem ten nie istnieje. Wzrost wydajności uzyskany dzięki wyeliminowaniu z konstrukcji dysku ruchomych części jest bardzo zauważalny.

Czas dostępu do danych umieszczonych na dysku SSD jest znacznie krótszy niż w przypadku dysków HDD. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku sekwencyjnego dostępu do danych. Tutaj różnica pomiędzy dyskami wytworzonymi w dwóch różnych technologiach nie jest już tak znacząca. Dyski HDD to standard powszechnie stosowany od wielu lat, ich ceny są stosunkowo niskie w porównaniu do dysków SSD, które dopiero od niedawna mogą osiągać duże pojemności i na razie są kosztowne. Jednak już w chwili obecnej, w pewnych obszarach zauważalny jest trend wymiany standardu HDD na SSD. Instytucje z dużymi środowiskami wirtualnymi i przetwarzania w chmurze przechodzą na dyski SSD zapewniając sobie tym samym, lepszą wydajność i większą efektywność infrastruktury. Właśnie dla takich klientów HP wprowadziło na rynek macierz HP 3PAR P10000, której insfrastuktura dyskowa może opierać się wyłącznie o dyski SSD.

Rodzaje dysków SSD

Obecnie istnieją trzy kategorie dysków SSD, mogą one być oparte na technologii MLC (multi-level cell), TLC (Triple-level Cell) lub SLC (single -level cell). Pierwszą z nich cechuje możliwość rejestrowania wielu stanów napięcia w każdej komórce, co pozwala na zapisanie w każdej z nich więcej niż niejednego bita. Natomiast w przypadku SLC, każda komórka może znajdować się jedynie w dwóch stanach, co umożliwia zapisanie jednego bita. Standard MLC w stosunku do SLC zapewnia znacznie większą gęstość upakowania i prędkość odczytu. Różnica pomiędzy tymi technologiami w przypadku rynku konsumenckiego jest praktycznie niezauważalna. W przypadku zastosowań biznesowych, stosując dyski w macierzach, czy serwerach, różnica w wydajności oraz trwałości przemawia na korzyść SLC. Standard ten zapewnia większą wytrzymałość i tolerancję na temperatury. Zauważalnym trendem jest jednak rosnąca popularność MLC do zastosowań biznesowych. W najbliższych latach najprawdopodobniej całkowicie zastąpi ona technologię SLC.

Technologia SSD bardzo dynamicznie się rozwija. Obecnie jej największym wyzwaniem jest poradzenie sobie z ograniczoną ilością operacji odczytu/zapisu. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność MLC, która ma niższe parametry niż SLC, przewidujemy znaczny rozwój technologii MLC. Cały czas trwają prace udoskonalające technologię SSD. Z całą pewnością w najbliższym czasie poprawione zostaną kwestie ograniczeń związanych z ilością odczytów i zapisów do wartości marginalnych z punktu widzenia firmy. Za kilka lat, niewątpliwie dyski SSD staną się powszechnie obowiązującym standardem, co może wpłynąć na zmianę konstrukcji urządzeń serwerowych czy pamięci masowych.

Sebastian Pawlak, Dyrektor działu przedsprzedaży, HP Polska.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ